Když se zasadí k rybízu, nikdy neporoste: Brambory, rajčata nebo borůvky vedle něj nemají co dělat

Rybíz může někdy na zahradě chřadnout bez zjevného důvodu. Ve skutečnosti mohou být na vině jeho rostlinní sousedé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho různých druhů rostlin, které můžete pěstovat ve svých zahradách a na našich pozemcích. Nicméně, některé z nich je třeba pěstovat samostatně a vyvarovat se jejich umístění vedle keřů rybízu (Ribes). Proč? Mohou jim totiž ublížit.

Rybíz na českých zahradách

Rybíz (Ribes) je rod rostlin zahrnujících stálezelené a opadavé keře a několik druhů stromů. U nás se nejčastěji pěstuje angrešt nebo rybíz. A právě rybíz může být velmi choulostivý na to, co vedle něj pěstujete. Na zahradách se obvykle pěstují dva druhy: rybíz černý (Ribes nigrum) a rybíz červený (Ribes rubrum) – bílý rybíz je pak kultivarem červeného rybízu. A co vedle nich rozhodně nesázet?

Brambory v sousedství rybízu

Brambory jsou často napadány houbami a bakteriemi, které mohou způsobit onemocnění i u rybízu. Navíc, pokud jsou brambory umístěny k těmto ovocným keřům příliš blízko, mohou s nimi soutěžit o živiny a vodu, což může snížit výnosy rybízu. Výjimkou jsou okrasné rybízy, těm brambory obvykle nevadí.

Kdy ošetřit rybíz teplou vodou iZdroj fotografie: Pixabay

Rajčata k rybízu nepatří

Podobně jako brambory jsou i rajčata náchylná k propuknutí různých druhům onemocnění, které mohou být následně přeneseny i na rybíz. Navíc, rajčata mohou být také hostiteli některých druhů škůdců, jako jsou například mšice, které mohou napadnout i rybíz.

Réva, hrušně a borůvky

Dobrým sousedem rybízu není ani réva vinná (Vitis vinifera). Je totiž velmi náročná na živiny a dokáže je ze svého okolí doslova vytáhnout. A stejné je to i u jabloní a hrušní nebo u borůvek. Jde především o klasickou brusnici borůvku (Vaccinium myrtillus). Naopak oblíbená brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus), které se také říká „kanadská borůvka,“ pro rybíz nebezpečí nepředstavuje.

Pro jistotu se však do jeho blízkosti vyplatí vybírat spíše středně pozdní až pozdní odrůdy.

  • středně pozdní kultivary kanadské borůvky (dozrávají od konce července do poloviny srpna): ‚Aurora‘, ‚Concord‘, ‚Denise Blue‘, ‚Putte‘, ‚Rubel‘, ‚Nelson‘, ‚Bluecrop‘, ‚Bluegold‘, ‚Brigitta‘, ‚Goldtraube‘, ‚Chandler‘, ‚Northland‘, ‚North Country‘.
  • pozdní kultivary kanadské borůvky (dozrávají od poloviny srpna až do září: ‚Pink Lemonade‘, ‚Elizabeth‘, ‚Bonifacy‘, ‚Coville‘, ‚Herma II‘, ‚Elliot‘.

A rybízu nevadí ani klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) alias americká nebo kanadská brusinka, která patří do téže rodiny.

Které druhy rostlin nesázet vedle rybízu, protože by mu mohly uškodit iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě nepěstovat vedle rybízu

Rizikem pro tuto rostlinu ovšem mohou být i různé okrasné nebo náletové dřeviny. V blízkosti rybízu tak nikdy nevysazujete břízy, jeřáb, slivoně, okrasné třešně nebo skalník. A pozor dejte i na řeřichu nebo řebříček – pokud jich v blízkosti rybízu poroste příliš mnoho, mohou látky, které vylučují do půdy, negativně ovlivnit jeho chuť. Ale pokud tyto rostliny vedle rybízu nepěstujete a přesto máte pocit, že se mu nedaří, vyzkoušejte osvědčenou jarní zálivku.

Jarní řez rybízu – ukázka řezu a zajímavosti

Jaké jsou vaše triky pro pěstování rybízu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články