Už žádný kupovaný květák, dá se hravě vypěstovat na zahradě. Důležité je světlo a bohatá zálivka

Pěstování květáku není náročné, je pouze nutné dát mu to, co potřebuje. Základem je dostatek vody a slunečního svitu.

O velký a silný květák se postará draslík, dusík a fosfor i Zdroj fotografie: Qurqa~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli se jedná o poměrně běžně konzumovanou zeleninu, spousta lidí, bohužel, má květák zafixován jako šlichtu ze školní jídelny, ke které si během let stihli vytvořit nemalý odpor. Je to ovšem velká škoda. Tato zelenina z čeledi brukvovitých se dá připravit na mnoho chutných způsobů a neměla by na vašem jídelníčku rozhodně chybět, chcete-li shodit nějaké to kilo do plavek. Web Rozhlas píše, že pro svůj vysoký obsah vlákniny a sytící efekt je to opravdu výtečný pomocník pro redukční dietu. Jak si jej snadno vypěstovat na zahrádce?

Teplo, voda a jíl

Když chci do dětí dostat prakticky jakoukoli zeleninu, udělám placičky nebo polévku ve formě krému. Tato jídla miluji nejvíce právě z květáku. Má velmi jemnou chuť a strukturu, navíc je i rychle hotový a taková voňavá večeře je připravena doslova během několika minut. „Já jsem si zvykla dělat bramborové pyré napůl s květákem, je to dobrota,“ napsala naše čtenářka paní Adriana M. z Třince. A jak je známo, nejlepší zelenina je ta vypěstovaná na zahrádce.

Co k úspěšnému pěstování potřebujete? Základem je výběr vhodného stanoviště. To by mělo být velmi světlé. Ideální je 5–8 hodin plného slunce denně. Květák dozrává dle zvolené odrůdy 90–140 dní od zasazení semínek. Protože je nesmírně náročný na vodu, není vhodné jej vysadit do propustné půdy. Naopak těžší půda se schopností zadržovat vláhu je polovina úspěchu. V průběhu růstu také pravidelně obohacujte půdu živinami. Naprosto nepřekonatelné je kopřivové hnojivo, které využijete i na ostatní plodiny, jak Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali.

Velký a silný květák zařídí správná hnojiva: Nesmí chybět draslík, dusík ani fosfor

Co může pěstování květáku zhatit

I když věnujete jeho pěstování maximální péči, může se stát, že hlávka je miniaturní. Web HomeBydlení varuje, že květák nemá rád kolísavé teploty a jeho vysazení na záhon je vhodné teprve ve chvíli, kdy se teploty ustálí. Nejčastěji se jedná až o druhou polovinu května. Rovněž hnědé skvrny či zabarvení růžiček má své opodstatnění. Může za něj nedostatek bóru, který je nutné urychleně doplnit.

Hnědé skvrny na květáku iZdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC BY
Za nahnědlými skvrnami stojí nedostatek bóru

Chalupáři-Zahrádkáři rovněž varují před velmi častým problémem. Tím jsou housenky, kterým květák nesmírně chutná. Prevence a častá kontrola se vyplatí.

Jak se daří pěstování květáku vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články