Velký a silný květák zařídí správná hnojiva: Nesmí chybět draslík, dusík ani fosfor

Cesta k bohaté a chutné úrodě vlastního květáku nemusí být složitá. Stačí jen vsadit na ta správná hnojiva s dostatkem důležitých látek.

i Zdroj fotografie: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Květák je velmi prospěšný pro zdraví, protože obsahuje řadu mikroživin a látek, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. Není divu, že ho řada lidí pěstuje na vlastních zahrádkách. Ne každý však dosahuje při pěstování květáku dobrých výsledků. Někdy se úrodě nedaří i přes pravidelné zalévání a používání hnojiv. A kde tedy bývá chyba?

Sice hnojíte, ale špatně

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se zahrádkáři dopouštějí, je předčasná aplikace hnojiv. V každé fázi vývoje totiž květák vyžaduje specifické hnojení – na to je třeba myslet. Několik dní po výsadbě je jako první vhodné přidat organická hnojiva a po 14 dnech proces zopakovat. Organická hnojiva, jako je kompost nebo dobře uleželý hnůj, zajišťují pomalé uvolňování živin, obohacují půdu a podporují zdravý růst vašich rostlin.

Tvorba růžice si žádá své

Ve fázi tvorby růžic je pro dosažení dobré úrody nezbytné zapravit do půdy minerální hnojiva. Pro vývoj květáku je důležitý zejména draslík a fosfor. Organická hnojiva nejsou v této fázi nutná. Je však nezbytné řešit případný nedostatek dusíku, ale zároveň to s hnojením nepřehánět. Pro správné hnojení květáku můžete také použít vyvážené hnojivo s vyšším poměrem fosforu (P) a draslíku (K), například ve složení 10–20–20 nebo 5–10–10.

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří iZdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0

V případě, že chcete květák hnojit správně, použijte hnojivo s vyšším poměrem fosforu (P) a draslíku (K). Tato hnojiva podporují vývoj robustních rostlin odolných vůči chorobám a podporují tvorbu velkých a pevných růžic. Obecně platí, že je nejlepší aplikovat hnojivo rovnoměrně kolem kořenů rostlin a dbát na to, aby se nedostalo do přímého kontaktu s listy, aby nedošlo k jejich popálení nebo spálení.

Co si ještě pohlídat

Kromě správného hnojení je důležité vzít v úvahu i další faktory, které přispívají k úspěšnému pěstování květáku. Dbejte na to, aby byla půda dobře propustná, kyprá a bohatá na organické látky. Před výsadbou ji připravte zapravením kompostu nebo dobře uleželého hnoje, abyste zlepšili její úrodnost. Pamatujte také na to, že květák vyžaduje stálou vlhkost po celou dobu růstu.

Pěstování květáku iZdroj fotografie: Pixabay

Rostliny proto pravidelně zalévejte a zajistěte jim dostatečnou zálivku, aby byla půda rovnoměrně vlhká, ale ne přemokřená. Vhodné je také mulčování, které může pomoci zachovat potřebnou vlhkost a regulovat teplotu půdy. A jak bonus také brání růstu nežádoucích plevelů.

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Sledujte, zda se na květáku nevyskytují běžní škůdci, jako jsou mšice nebo molice. Ochránit ho před nimi může dřevěný popel. Rostliny jednoduše stačí namočit a poté na ně rozhodit jemný dřevěný popel, který se na nich přichytí a případné škůdce udusí nebo jim pobyt znechutí natolik, že raději odtáhnou jinam.

Jaké jsou vaše tipy pro velkou úrodu květáku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články