Lékárenský pomocník jód nakopne jahodník k růstu a zvýší jeho výnos

Jód je velmi vhodným hnojivem pro jahody. Jeho přítomnost může příznivě ovlivnit chuť a kvalitu plodů.

pěstování jahod i Zdroj fotografie: Maksym Kozlenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro hnojení jahod se obvykle doporučuje používat organické prostředky, jako je například kompost, hnůj nebo rašelina. Tato přírodní hnojiva obsahují živiny a stopové prvky, které jsou pro růst a vývoj rostlin důležité. Ne vždy však tyto osvědčené prostředky stačí. Pokud potřebujete své jahodníky „nakopnout“ o něco více, vyzkoušejte oblíbené jódové hnojení.

Jak hnojit jahody jódem

Pokud chcete mít skutečně dokonalou úrodu jahod, můžete zkusit zajímavý způsob jejich hnojení pomocí jódu. Jód je pro rostliny velmi důležitým esenciálním prvkem a jeho nedostatek může způsobit vážné problémy v jejich růstu a vývoji. Pro tento způsob hnojení jahod potřebujete pouze jód a nic jiného. Jaké množství jódu použijete, záleží na fázi, ve které se rostliny nachází. Jeho aplikace by však měla jít ruku v ruce i s další péčí o jahodníky, třeba s prořezáváním šlahounů.

Při pěstování jahod se nemusíte spoléhat jen na sazenice z obchodu. Pokud hledáte zahrádkářskou výzvu, můžete to zkusit ze semen iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit jódem poprvé

První fáze se provádí v době, kdy připravujete půdu pro pěstování jahod. Na 10 litrů vody je vhodné použít 15 kapek jódu. Směs rozmíchejte a následně s ní důkladně zalijte záhony. Tuto fázi lze samozřejmě u již zavedených záhonů přeskočit. Pokud však záhon zakládáte nově, měli byste vědět, kde to provést. Ideální pro něj bude místo, kde předtím rostly tyto plodiny:

  • česnek,
  • salát,
  • celer,
  • petržel,
  • kopr,
  • cibule,
  • ředkvička,
  • červená řepa
  • nebo mrkev.

A kde naopak záhon nebudovat? Určitě tam, kde předtím rostl lilek, okurky, papriky, zelí a brambory. Tyto plodiny se totiž mohou stát hostiteli původcům stejných nemocí, které napadají i jahody. A silně napadený porost byste už nemuseli zachránit.

Druhé hnojení jahod jódem

Druhá fáze nastává v době před kvetením jahod. Na stejné množství litrů vody (tedy 10 litrů) potřebujete 15 kapek jódu, jednu sklenici kvalitního dřevěného popela a jednu lžičku kyseliny borité (lze vynechat – dnes se od této látky spíše ustupuje – koneckonců, není ani volně k sehnání, spotřebovat tedy můžete jedině staré zásoby).

Jahodník roste jako poblázněný iZdroj fotografie: Plant Chicago / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Potřetí pohnojte jahody méně

Třetí fáze přichází na řadu v době, kdy jahody již kvetou a je třeba intenzitu tohoto procesu podpořit. Na 10 litrů vody v tomto případě potřebujete 10 kapek jódu. A jak hnojit? V první i druhé fázi by ke každé rostlině by mělo přijít zhruba 500 ml daného roztoku.

Proč hnojit jahody jódem

Jód se podílí se na syntéze aminokyselin a proteinů, podporuje fotosyntézu a metabolismus dusíku. Je také přirozeným antiseptikem účinným proti plísním, virům a bakteriím. Nedostatek jódu v rostlinách může vést ke snížení jejich odolnosti vůči různým chorobám a škůdcům. Jejich hnojení se proto rozhodně nevyplácí zanedbávat.

Jak zasadit a pěstovat jahody? To vám řekne zahradnice Míša Brabcová

Jak hnojíte své jahody na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články