Letní péče o hrozny: Sladké a velké bobule zařídí bohatá zálivka

Péče o vinnou révu během léta je zásadní pro zajištění růstu sladkých a velkých bobulí. Rozhodně byste ji neměli zanedbávat.

K dokonalé úrodě pomůže vaší vinné révě voda se sodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hrozny provoněné letním deštíkem a stále ještě silným sluníčkem nadcházejícího podzimu patří komu nejlepšímu, co vám může vaše zahrada dát. Abyste si na nich však mohli beze zbytku pochutnat, musíte s péčí o ně začít už teď.

Techniky řezu pro optimální růst

Řez (v tomto čase je u révy myšleno odstraňování mladých výhonů a odnoží) je nezbytný k tomu, aby se zabránilo přehuštění a zajistil se optimální průnik slunečního světla do její koruny, jak píše web ČeskéStavby. Nejvhodnější doba pro hlavní řez je na jaře a na podzim, kdy tato zahraní plodina aktivně roste. Drobný řez však lze provádět i v létě, aby se růst upravil podle potřeby.

„K odstranění výhonů nad druhým listem použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Důležité je také odstranit všechny špatně vyvinuté nebo nemocné výhony a rovněž přebytečné plody, aby se réva pod jejich vahou nelámala. Kromě toho zajistěte, aby byly výhonky v případě potřeby řádně přivázány k oporám,“ poradil nám zahradník Radek K. z Chotěboře.

Péče o vinnou révu v červenci: Je zapotřebí především bohatá zálivka

Sladké a velké bobule vinné révy může mít každý, letos to zařídí zálivka z vaječných skořápek

Jak zalévat révu v létě

V horkém počasí vyžaduje vinná réva podle webu Gardenex pravidelnou a dostatečnou zálivku. Obvykle každá rostlina potřebuje asi dva kbelíky vody za 2 až 3 dny (podle počasí). Ovšem toto množství lze snížit použitím vhodných mulčovacích materiálů, jako je kůra, sláma nebo posekaná tráva. Nedostatečná zálivka může vést k praskání bobulí, zejména při náhlých přívalových deštích.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos
Strategie péče o vinnou révu zahrnují správný řez, zalévání, prevenci chorob a cílené hnojení. Bez tohoto se na velkou úrodu těšit nemůžete.

Ochrana révy před chorobami

A nezapomeňte ani na to, že vinná réva je náchylná k různým chorobám, včetně plísně a padlí, proto při péči o ni nezapomínejte na vhodné fungicidy. Klíčové je načasování jejich aplikace; měla by být provedena ve chvíli, kdy jsou bobule na trsech velké asi 0,5 cm. Fungicidy je možné aplikovat i později, ale nezapomeňte, že sklizeň by se neměla provádět dříve než 30 dní po aplikaci (to kvůli bezpečnosti konzumace). A pokud chcete svou vinici řádně vyživit, vsaďte na dusičnan amonný, který už Chalupáři-Zahrádkáři také doporučovali.

Jak se o vinnou révu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články