Pro maximální úrodu rajčat netřeba kupovat speciální hnojiva, stejně dobrou službu udělá vlastnoručně namíchaná směs.
Rajčata patří mezi plodiny, které se neobejdou bez nenáročné, ale soustavné péče po celé vegetační období. K té rozhodně patří odpovídající hnojení. Jako hnojivo pro rajčata skvěle funguje dřevěný popel obohacený o hořčičné semínko a vaječné skořápky. Díky němu zeminu nejen obohatíte o potřebné látky, ale ochráníte rajčata před plísňovými chorobami, které dokáží celou sklizeň zmařit.
Hnojivo pro rajčata nemusí stát majlant
Vše k výrobě výživné směsi buď najdete doma, nebo zakoupíte doslova za pár korun. Stačí smíchat stejné množství dřevěného popela, hořčičného prášku a mletých vaječných skořápek a plnohodnotné hnojivo pro rajčata je na světě. Hotovou směsí pak posypte půdu ve skleníku nebo na záhoně, lehce zapracujte do půdy a nakonec vydatně zalijte, aby se živiny začaly vstřebávat do půdy. Kromě rajčat se takové hnojení bude líbit i paprikám, okurkám, cuketám, dýním a další plodové zelenině.
Popel se postará o květy, vejce zase o zdravé plody
Vytvořené hnojivo pro rajčata přináší efekty, protože obsahuje vše, co rostliny v letním období potřebují. Popel je zdrojem fosforu a draslíku, který všechny rostliny potřebují k bohatému kvetení. Využít k hnojení můžete jakýkoliv dřevěný popel – z polen, dřevěného uhlí, briket nebo pelet. Hořčičný prášek ochrání plodiny před škůdci, plísňovými chorobami (především obávanou plísní bramborovou) a částečně potlačí růst plevele.
Výživné vaječné skořápky se postarají o dostatek vápníku, který rajčata (a papriky) potřebují k tvorbě zdravých plodů. Mají-li vápníku nedostatek, hrozí jim tzv. nekróza konce květu, která se projevuje hnědnutím špiček a tmavými skvrnami na plodech. Pokud se vám nedaří nasbírat dostatečné množství skořápek, můžete je již jemně namleté zakoupit v zahradnictví nebo na internetu, kde se často prodávají jako doplněk stravy pro psy.
Protiplísňové hnojivo pro rajčata z mléka
Letní měsíce jsou obdobím, kdy rajčata často napadá plíseň bramborová a jiné plísňové choroby. Ohrožené jsou rostliny především v případě, že panuje deštivé léto a rajčata pěstujete mimo skleník. Účinným fungicidem je půl litru mléka obohaceného o pár kapek jódu nebo 100 gramů droždí. Směs zřeďte deseti litry vody (ideálně dešťové), přelijte do rozprašovače a rajčata stříkejte jednou týdně vždy ve večerních hodinách. Plíseň i hniloba se jim díky mléčnému postřiku vyhnou.