Rajčat bude na rozdávání, velkou úrodu zařídí lidová směs z popela a vaječných skořápek

Pro maximální úrodu rajčat netřeba kupovat speciální hnojiva, stejně dobrou službu udělá vlastnoručně namíchaná směs.

i Zdroj fotografie: CosyCobra / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata patří mezi plodiny, které se neobejdou bez nenáročné, ale soustavné péče po celé vegetační období. K té rozhodně patří odpovídající hnojení. Jako hnojivo pro rajčata skvěle funguje dřevěný popel obohacený o hořčičné semínko a vaječné skořápky. Díky němu zeminu nejen obohatíte o potřebné látky, ale ochráníte rajčata před plísňovými chorobami, které dokáží celou sklizeň zmařit.

Hnojivo pro rajčata nemusí stát majlant

Vše k výrobě výživné směsi buď najdete doma, nebo zakoupíte doslova za pár korun. Stačí smíchat stejné množství dřevěného popela, hořčičného prášku a mletých vaječných skořápek a plnohodnotné hnojivo pro rajčata je na světě. Hotovou směsí pak posypte půdu ve skleníku nebo na záhoně, lehce zapracujte do půdy a nakonec vydatně zalijte, aby se živiny začaly vstřebávat do půdy. Kromě rajčat se takové hnojení bude líbit i paprikám, okurkám, cuketám, dýním a další plodové zelenině.

Popel se postará o květy, vejce zase o zdravé plody

Vytvořené hnojivo pro rajčata přináší efekty, protože obsahuje vše, co rostliny v letním období potřebují. Popel je zdrojem fosforu a draslíku, který všechny rostliny potřebují k bohatému kvetení. Využít k hnojení můžete jakýkoliv dřevěný popel – z polen, dřevěného uhlí, briket nebo pelet. Hořčičný prášek ochrání plodiny před škůdci, plísňovými chorobami (především obávanou plísní bramborovou) a částečně potlačí růst plevele.

Výživné vaječné skořápky se postarají o dostatek vápníku, který rajčata (a papriky) potřebují k tvorbě zdravých plodů. Mají-li vápníku nedostatek, hrozí jim tzv. nekróza konce květu, která se projevuje hnědnutím špiček a tmavými skvrnami na plodech. Pokud se vám nedaří nasbírat dostatečné množství skořápek, můžete je již jemně namleté zakoupit v zahradnictví nebo na internetu, kde se často prodávají jako doplněk stravy pro psy.

Vaječné skořápky jako hnojivo pro rajčata iZdroj fotografie: Pixabay

Protiplísňové hnojivo pro rajčata z mléka

Letní měsíce jsou obdobím, kdy rajčata často napadá plíseň bramborová a jiné plísňové choroby. Ohrožené jsou rostliny především v případě, že panuje deštivé léto a rajčata pěstujete mimo skleník. Účinným fungicidem je půl litru mléka obohaceného o pár kapek jódu nebo 100 gramů droždí. Směs zřeďte deseti litry vody (ideálně dešťové), přelijte do rozprašovače a rajčata stříkejte jednou týdně vždy ve večerních hodinách. Plíseň i hniloba se jim díky mléčnému postřiku vyhnou.

Jak chránit rajčata před plísňovými chorobami

Jaká domácí hnojiva pro rajčata se osvědčila vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články