Maliny budou sladké a velké, stačí je zalít vodou s cukrem

Hnojení maliníku nemusí být nijak složité. Naopak. Vystačíte si i s tím, co najdete například u sebe doma v kuchyni.

i Zdroj fotografie: Mako / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hnojení rostlin cukrem může na první pohled znít neobvykle, ale je to metoda, která má několik výhod. A právě u malin může mít opravdu skvělé výsledky, protože v době tvorby plodů jsou podle informací z webu Skrblík na přísun živin opravdu náročné.

Potřeby malin na glukózu

Maliny, stejně jako všechny rostliny, syntetizují glukózu prostřednictvím fotosyntézy, která je nezbytná pro jejich energetické potřeby a růst. V období intenzivního růstu nebo tvorby plodů jí však mohou mít nedostatek. Aplikace cukru přímo do půdy nebo prostřednictvím roztoků jim však v tomto ohledu může skvěle pomoci.

Okamžité výhody aplikace cukru

Při aplikaci cukru do půdy se cukr rozkládá a může být absorbován kořeny rostlin. Poskytuje tak rychlý zdroj energie, který je užitečný zejména ve fázi vývoje plodů. Může také pomoci při zlepšování mikrobiálního zdraví zeminy, protože prospěšným mikrobům se na přidaných cukrech daří, což zlepšuje strukturu půdy a dostupnost živin, jak píše web iReceptář.

Skladování malin zamražením

Jak na správné zamrazení malin: Umyté maliny nemají v mrazáku co dělat

Přímá aplikace do půdy

Jedním z nejjednodušších způsobů aplikace je podsypání každé malinové rostliny asi jednou polévkovou lžící cukru. Po aplikaci je důležité plochu důkladně zalít, aby se cukr důkladně rozpustil a maliníkový záhon rychle vyživil. Účinnější metoda spočívá v rozpuštění cukru ve vodě. Obvykle se používá jedna čajová lžička cukru na půl litru vody, což vytvoří optimálně naředěný roztok, který lze aplikovat přímo do půdy (případně je možné ho použít jako listový postřik). Tato metoda zajistí, že se cukr dostane ke kořenům rovnoměrněji a rychleji.

Úroda malin v košíku iZdroj fotografie: Pixabay
Bohatou úrodu si zasloužíte, jen pokud keřům věnujete dostatek pozornosti

Pro dosažení optimálních výsledků by se hnojení cukrem mělo provádět jednou měsíčně – tedy samozřejmě jen během vegetačního období,“ radí na závěr naše čtenářka Michaela N. z Hradce Králové, která ho prý s oblibou používá i na jahody. A do půdy můžete přimíchat i slupky od brambor, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili. Maliny také skvěle vyživí.

Jaké jsou vaše triky pro maximální úrodu malin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články