Pod maliny aplikujte na podzim magnézium, příští rok se odvděčí sladkými plody

Podzimní hnojení malin je klíčovým krokem pro zajištění bohaté úrody v příštím roce. Pomohou s ním kupovaná i domácí hnojiva.

Zrající maliny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzimní měsíce se nesou ve znamení hnojení, které vrátí keřům a stromům ztracené živiny a dodá jim sílu k přezimování. Platí to i pro maliníky a ostružiníky, pro jejichž hnojení je nejlepší čas již v průběhu září nebo začátkem října. Dodejte jim potřebnou dávku hořčíku a draslíku a za rok se vám keře odvděčí bohatou úrodou velkých a sladkých plodů.

Na podzim chce maliník hořčík a draslík

Abyste se v příštím roce dočkali keřů obsypaných ovocem, dopřejte na konci sezóny maliníkům hnojiva bohatá na draslík a hořčík. Prvně jmenovaný se postará o to, že rostliny budou odolnější proti poškození mrazem, druhý prvek podpoří proces fotosyntézy a zabrání, aby listy keřů předčasně zežloutly. Nedostatek obou prvků by se v příštím roce odrazil také na velikosti, barvě a chuti ovoce.

Maliny na podzim můžete nakrmit klasickým Cereritem, určeným pro podzimní hnojení, který se o dostatek hořčíku a draslíku postará. Pokud má půda na vašem pozemku tendence k překyselování, dodejte malinám hořčík v podobě dolomitové moučky. Pod každý keř rozsypejte množství hnojiva uvedené na obalu, dvě lžíce dolomitu a zapracujte do půdy. Počínejte si při tom opatrně, abyste nepoškodili mělký kořenový systém.

Maliny uvítají hnojení zbytky i popelem

Pokud se spoléháte na vlastní hnojiva domácí výroby, sáhněte v případě malin po slupkách z brambor, cibule nebo banánů, ty také obsahují všechny živiny, které keře potřebují. Stačí zalít slupky vodou, tak aby byly zcela ponořené, a několik dní nechat louhovat. Poté směs sceďte a výslednou tekutinou keře zalejte. Zbylými slupkami můžete obohatit kompost. Banánové a bramborové slupky také můžete nakrájet na malé kousky a zapracovat ke keřům do půdy.

Zralé plody malin iZdroj fotografie: Pixabay
Podzimní hnojení zařídí velké a sladké plody v příštím roce

Maliny budou rády i za hnojení dřevěným popelem. Pokud topíte tvrdými dřevinami, jako je dub, buk nebo třeba javor, máte vyhráno – popel z těchto stromů obsahuje živin nejvíce. Můžete ho klidně jen rozsypat pod keř a o uvolňování živin nechat se postarat podzimní déšť, v takovém případě bohatě stačí 100 g popela na jeden metr čtvereční. Připravit si docela jednoduše můžete i popelnou zálivku.

Maliny kromě hnojení milují i mulčování

Chcete-li maliny připravit na zimu opravdu důkladně, dopřejte jim vrstvu mulče, který jejich mělké kořeny ochrání před vymrznutím a dalšími povětrnostními vlivy, přiláká užitečné mikroorganismy a obohatí půdu o živiny. Vhodným materiálem je v tomto případě sláma, posekaná tráva nebo štěpka (pod ní můžete umístit i vrstvu kartonu). Použít ale můžete také kompost a v případě, že má půda vysoké pH, i kůru nebo jehličí, které ji okyselí.

Základy správného pěstování malin

Jak pečujete o maliníky na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články