Velké a zdravé mrkve zařídí manganistan draselný

Díky tomuto jednoduchému triku vaše mrkve rychle porostou, a navíc je ochráníte před různými nemocemi. Vyzkoušejte také hnojivo z manganistanu draselného.

O rekordně velké a sladké mrkve se postará docela obyčejný popel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrkev patří mezi nejoblíbenější plody léta nejen pro svou sladkou a šťavnatou chuť, ale taky velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které se v ní vyskytují. Abyste si mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. a zároveň je ochránit před škůdci, nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi a dalšími neduhy.

Na co se zaměřit

Nejdůležitějším faktorem ovlivňující velikost a kvalitu vaší sklizně, je správná příprava záhonu. Půda v něm musí být velmi úrodná a dobře propustná, aby mohlo docházet k výměně vzduchu u kořenů a veškerá přebytečná voda pravidelně odtékala. Zadržování velkého množství vody vede k uhnívání kořenů. Přílišná vlhkost taky láká slimáky, šneky a další škůdce, kteří si na vašich roštinách rádi pochutnají.

Obohacení pěstebního záhonu

Roztok z manganistanu draselného lze využít hned při výsadbě mrkve. Stačí tři gramy manganistanu draselného rozpustit ve sklenici vody, a poté naředit s dalšími 10 litry vody. Výslednou směsí zalévejte půdu v záhonu před vysetím mrkve i během prvních dnů po vysetí. Stimulujete tak její růst a podpoříte imunitní systém, díky čemuž bude mnohem zdravější a odolnější.

Květnové hnojení mrkví iZdroj fotografie: Pixabay

Dopřejte mrkvi dostatek místa

Jakmile se na povrchu objeví první výhonky, na nic nečekejte a pusťte se do jejich přesazování. Opatrně odstraňte veškeré přebytečné rostliny, abyste mezi jednotlivými kusy vytvořili dostatečně velkou mezeru. Jedině pokud bude mezi ně volně proudit vzduch a světlo, budou vaše rostliny prospívat a tvořit velké a šťavnaté kořeny.

Další hnojení mrkve

Kromě pravidelné zálivky vodou je potřeba těmto plodinám dodat taky množství potřebných živin. K tomuto účelu si opět připravte roztok ze tří gramů manganistanu draselného a deseti litrů vody. Dále v samostatné nádobě nařeďte tři gramy kyseliny borité s vodou, a poté obě tekutiny důkladně promíchejte. Za pár korun si tak doma snadno připravíte velké množství kvalitního a výživného hnojiva.

Jak používat hnojivo z manganistanu draselného

Prvním krokem je navlhčení půdy v záhonu. Pokud pršelo, můžete tento krok bez obav přeskočit, v opačném případě nejprve rostliny vydatně zalejte čistou vodou a počkejte půl hodiny, aby stihla prosáknout i k nižším kořenům. Teprve poté lze aplikovat připravenou hnojící směs, kterou pomocí konve nalejte přímo ke kořenům. Tímto hnojivem podpoříte růst mrkví a zvýšíte jejich odolnost proti různým škůdcům a nemocem.

Jak pěstovat mrkev ze semen

Čím hnojíte mrkve v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články