Bohatá úroda řepy je na dosah: Díky manganistanu draselnému s ní zaplníte celý sklep

Připravte si doma toto vynikající a výživné hnojivo a dopřejte řepě extra dávku potřebných živin. Za pár korun podpoříte její růst a sklízet budete velké a chutné bulvy.

i Zdroj fotografie: Susan Slater / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Řepa patří mezi oblíbené plody léta. Dá se připravit na několik různých způsobů a v každém provedení je chutnou přílohou i dochucovadlem. Navíc obsahuje velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, díky čemuž velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Bohatá úroda řepy může být i na vaší zahradě, stačí, když se zaměříte se na její výživu. Pomůže vám hnojivo z manganistanu draselného.

Jak pěstovat řepu

Důležité je vybrat pro tyto plodiny vhodné místo na své zahrádce. Významnou roli hraje kvalita půdy v záhonu. Ta by měla být především hodně úrodná a dobře propustná. Zadržování přebytečného množství vody totiž způsobuje uhnívání kořenů a vznik plísní. Rostliny jsou taky mnohem náchylnější ke vzniku nemocí, houbových chorob nebo napadání škůdci.

Na co si dát při výsadbě pozor

Kromě jiného potřebuje řepa dostatek světla a tepla, ale zároveň ochranu před silným větrem. Mezi jednotlivými rostlinami byste měli udržovat rozestupy 3 – 4 cm, aby se bulvičky mohly dobře vyvíjet a měly kolem sebe potřebný prostor. Během jejího růstu je vhodné také řádky pravidelně protrhávat, aby se prostor mezi jednotlivými kousky nezmenšoval. Takto mezi nimi bude moci snadněji proudit světlo i vzduch a bohatá úroda řepy na sebe nenechá dlouho čekat.

Sklizená červená řepa iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomínejte na hnojivo

Dalším důležitým a faktorem ovlivňujícím velikost vaší úrody je pravidelné hnojení. V průběhu života rostlin se zásoby živin v půdě rychle spotřebovávají, ale nestíhají přirozeně obnovovat. Za tímto účelem byste vždy měli sáhnout po přírodních přípravcích, jejichž používání je z dlouhodobého hlediska mnohem šetrnější a bezpečnější pro celou zahradu i vaše vlastní zdraví.

Čím hnojit, aby byla bohatá úroda řepy

Přestože je k dostání velké množství minerálních a univerzálních hnojiv, velmi snadno a za pár korun si doma připravíte výživnou hnojící směs, po které vaše rostliny porostou jako divé. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je manganistan draselný, voda, draselno–hořečnaté hnojivo, superfosfát, močovina, kyselina boritá (nemusí být) a trochu vašeho času.

Výroba hnojiva pro řepu

Nejprve naplňte kyblík 10 litry vody a rozpusťte v ní 1 gram manganistanu draselného. Dále přidejte 1 polévkovou lžíci draselno–hořečnatého hnojiva, 1 polévkovou lžíci superfosfátu a pořádně zamíchejte. Poté přisypte ještě 1 lžičku močoviny a půl lžičky kyseliny borité a znovu důkladně promíchejte. Připravenou směs můžete ihned použít k aplikaci. Červenec je pro užívání tohoto hnojiva ideální dobou.

Jak pěstovat červenou řepu ze semen

Čím hnojíte řepu v červenci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články