Mnoho plodů a žádná plíseň: Pár kapek jódu pomůže ke krásné úrodě rajčat

Ne vždy je úroda rajčat taková, jakou byste očekávali. Pokud si chcete letos zajistit bezproblémovou sezónu, použijte jód.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plíseň dokáže úrodu plodové zeleniny zasáhnout opravdu značně. Objevuje se zejména za deštivého počasí a rychle se šíří, čímž významně ohrožuje celou sklizeň rajčat. Abyste tomuto nebezpečí předešli, vsaďte na obyčejný jód. Na mysli máme samozřejmě jódovou tinkturu nebo Jodisol, jež se snadno rozmíchávají ve vodě.

Řešení proti Phytophthoře

K prevenci a boji proti různým chorobám rajčat, včetně plísně Phytophthora, je vysoce účinný roztok jódu. K přípravě tohoto roztoku rozpusťte 10 kapek jódu, půl lžičky kyseliny borité (není nutné) a 1 litr mléka nebo syrovátky v 10 litrech vody. Důkladně promíchejte všechny přísady a použijte k postřiku na rajčata.

Proces postřiku by měl začít ve fázi květu a opakovat se přibližně po 7 až 14 dnech. Během léta se doporučuje rostliny ošetřit alespoň 4 až 5krát, zvláště když jsou v plném květu. Roztok jódu lze také použít k postřiku jiných plodin, jako jsou lilky, okurky, brambory a jahody. Důsledným prováděním tohoto postupu rok co rok se vám odmění bohatou úrodou rajčat – a hlavně absencí jakékoliv plísně

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pxhere

Výhody roztoku jódu

Jód je silné antiseptikum, které pomáhá kontrolovat šíření plísňových infekcí. Při preventivním použití posiluje imunitní systém rostlin a činí je odolnějšími vůči chorobám. Na povrchu stonků a listů navíc vytváří ochrannou bariéru, která zabraňuje sporám hub klíčit a způsobit infekci.

Kyselina boritá (pokud ji použijete) navíc působí jako fungicid a dále zvyšuje účinnost roztoku proti chorobám, jako je právě Phytophthora. Mléko nebo syrovátka se svými přirozenými enzymy pak přispívají k celkovému zdraví rostlin a dodávají jim další živiny. A pomoci může i obyčejný Aspirin.

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pixabay

Preventivní opatření pro úspěšnou úrodu rajčat

I když je roztok jódu vysoce prospěšný při prevenci plísně a dalších chorob, pro velkou úrodu rajčat je nezbytné dodržovat další osvědčené postupy. Zde je několik dalších tipů:

  • Střídání plodin: Vyhněte se výsadbě rajčat každý rok na stejném místě. Střídejte plodiny, abyste minimalizovali riziko přenosu některých onemocnění.
  • Správné rozestupy: Udělejte mezi rostlinami rajčat dostatečné rozestupy, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu a snížili pravděpodobnost plísňové infekce.
  • Hygiena: Udržujte ve své zahradě čistotu pravidelným odstraňováním rostlinných zbytků a plevele. Ty mohou obsahovat škůdce a choroby.
  • Zalévání: Rostliny zalévejte pouze ke kořenům, listy udržujte suché. Vlhkost na listech může podpořit růst plísní.

Kombinací těchto preventivních opatření s použitím roztoku jódu můžete výrazně zvýšit šance na zdravou a produktivní úrodu rajčat. Antiseptické vlastnosti jódu v kombinaci s kyselinou boritou a mlékem poskytují vynikající obranu proti plísňovým infekcím. Dodržováním pravidelné postřikové rutiny a prováděním dalších preventivních opatření se můžete těšit z plodné sklizně rajčat bez přítomnosti plísní nebo chorob až do konce léta.

Jaké jsou vaše tipy při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články