Mravenci se už na zahradě neukážou, zažene je jedlá soda

Ne vždy jsou mravenci na zahradě vítáni, i když dokážou být i docela užiteční. Pokud je chcete z nějaké části vyhnat, vyzkoušejte sodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci mohou být někde opravdu nepříjemní, jak píše web ZahrádkářskáPoradna. Existují různé metody, jak se s těmito potvůrkami vypořádat – jednou z těch nejlevnějších je podle názoru naší redakce rozhodně použití jedlé sody.

Jedlá soda proti mravencům

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je univerzální sloučenina široce používaná při pečení a čištění. Na zahradě působí jako netoxický odstrašující prostředek na mnoho škůdců, včetně mravenců. Když se mravenci setkají s jedlou sodou, narušuje to jejich čichovou komunikaci až do té míry, že se danému místu vyhýbají.

Vytvoření bariéry z jedlé sody

Chcete-li kolem rostlin vytvořit ochrannou bariéru, můžete kolem základny stonků rostlin posypat jednoduše trochu jedlé sody, jak radí web MagazínDoma. Tato metoda je účinná zejména u rostlin v květináčích nebo na vyvýšených záhonech, kde můžete snadno kontrolovat místo ošetření.

Kdykoli se mravenci objeví na nechtěném místě, vyžene je lidový trik. Jen se za nimi zapráší a to zcela bez chemie

Zvýšení účinnosti jedlé sody

Chcete-li dosáhnout silnějšího odrazujícího účinku, zkombinujte jedlou sodu s dalšími běžnými domácími přísadami. Jednoduše smíchejte pět polévkových lžic jedlé sody se stejným množstvím oleje na vaření a prostředku na mytí nádobí. Tato směs po nastříkání na rostliny slouží jako odpuzovač nejen mravenců, ale také mšic, které se na zahradách často vyskytují. Olejová směs pomáhá jedlé sodě přilnout k listům a stonkům, čímž se prodlužuje její účinnost.

Mravenci se už na zahradě neukážou, zažene je obyčejná  jedlá soda iZdroj fotografie: Pexels
Mravenci se už na zahradě neukážou, zažene je obyčejná jedlá soda

Repelenty na rostlinné bázi

Věděli jste, že některé rostliny jsou díky své silné vůni přirozenými odpuzovači mravenců? Jejich výsadba na zahradě je může pomoci udržet na uzdě. Mně se osvědčila především máta a levandule. Ovšem pohlídat byste si měli i několik dalších věcí:

  • Pravidelně odstraňujte zbytky jídla a sladké látky, které mohou mravence přilákat.
  • Prořezávejte převislé větve, ty mohou mravencům poskytnout snadnou cestu k rostlinám.
  • Udržujte mírnou vlhkost půdy, to tenhle hmyz neláká – přemokření nebo naopak přesušení ano.

A pokud vám žloutne trávník, určitě to také nenechávejte být. Chalupáři-Zahrádkáři informují, že za to možná může parazitická hlístice.

Jak se zbavit mravenců v zahradě rychle a jednoduše

Jaké jsou vaše osvědčené triky v boji proti mravencům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články