Žlutý trávník: Na vině jsou larvy brouků, zničit se dají parazitickou hlísticí

Žlutý trávník může být opravdové neštěstí, ještě horší ale je, když za ním stojí larvy lalokonosců. Poradí si s nimi parazitické hlístice.

Zelenožlutý trávník i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Krásně udržovaná zahrada dá pořádně zabrat, což ví každý zahrádkář. Ačkoli se vždy těším na zahradní práce, už předem se hrozím, na jaké škůdce bude nadcházející sezóna bohatá. Ať už to jsou mšice či různé housenky, vždy se něco najde. Uvidíte-li ale, že žloutne trávník, zbystřete.

Sekačku vytáhněte ve správný čas

Někdy může být trávník „pouze“ spálený, což je následek jeho sekání v době největšího parna, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. To je ta lepší varianta. „V tomto případě stačí dopřát trávě vláhu, ale ideálně brzy ráno, nebo až v podvečer, kdy už vysoké teploty nejsou hrozbou,“ radí zkušený zahrádkář pan Radek H. z Luhačovic. Může se ale také jednat o aktivitu larev lalokonosce, který se živí i plevelem a jetelovinou, píše web iReceptář.

Jejich systematické ničení může být pro vaši zahradu skutečně devastující a je tedy nutné zakročit. Bílé larvy s oranžovou či nahnědlou hlavičkou jsou 10–12 mm velké, jak Chalupáři-Zahrádkáři upozorňovali, a často se vyskytují v kompostu, ale i v zemině z obchodu. Nově koupený substrát, ale i rostliny je nutné kontrolovat, zda se u kořenového systému larvy nenachází. Pokud je spatříte, je třeba je posbírat a co nejdříve zlikvidovat. Ideální dobou je podvečer, jelikož larvy i dospělí jedinci začínají být aktivní až za tmy.

Cesta k vysněnému zelenému trávníku není dlouhá: Kdo začne se zásadním úkonem ještě dnes, může se na něj velmi brzy těšit

Jak se larvám lalokonosce bránit

Zatímco dospělí brouci okusují listy, larvy si pochutnávají na kořenech. Což může být zrádné, protože v momentě, kdy začne rostlina či keř skomírat, je často na záchranu pozdě, informuje web ČeskáZahrádka. Kromě vybírání larev je možné nasadit také parazitické hlístice rodu Heterorhabditis, které larvy úspěšně zlikvidují.

Larvy lalokonosce iZdroj fotografie: Uživatel Dat doris / Creative Commons / CC BY-SA
Dospělí jedinci požírají listy, larvy se živí kořínky

Ty se nasazují ve chvíli, kdy je venkovní teplota alespoň po několik hodin vyšší než 12 °C a zeminu je nutné zvlhčovat. Hlístice si po čichu najdou larvy lalokonosců, usadí se v nich a během 48 hodin je zničí a nadále se množí.

Jak likvidujete larvy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články