Žlutý trávník mají na svědomí larvy brouků. S jejich likvidací pomohou parazitické hlístice

Pokud se vám na zahradě objevují místa, kde je tráva žlutá, na vině nejspíš budou larvy brouků. Pomocí tohoto geniálního triku se jich však můžete snadno a účinně zbavit.

Dřevěný popel určitě nevyhazujte – poslouží jako hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradničení je pro většinu zahradníků opravdovou vášní. Ať už je vaše zahrada spíš užitková nebo okrasná, zdravý zelený trávník je vždy jejím základem. Abyste zajistili jeho zdraví a krásnou zelenou barvu, je důležité kontrolovat pH půdy, v případě sucha jej občas zalít a průběžně se vypořádávat se všemi škůdci.

Larvy lalokonosce a jak škodí

Těmto broukům vyhovuje vlhké zastíněné prostředí, kde mají zajištěné ideální podmínky k rozmnožování. Do své zahrady si je můžete snadno přinést v květináči nebo substrátu. Dospělý jedinec však ani zdaleka nezpůsobí tolik škody, jako jeho larvy. Ty poznáte podle bílé až nahnědlé barvy. Velikostně se pohybují mezi 10 až 12 mm. Živí se jemnými kořínky i silnými kořeny rostlin. Požírají také měkké hlízy. Napadené rostliny postupně přestávají růst, až nakonec zcela uvadnou.

Pravidelně lalokonosce likvidujte

Některé druhy rostlin můžete po útoku těchto škůdců ještě zachránit. Vždy však záleží na míře jejich poškození. Pokud je rostlina napadena jen mírně a kořeny jsou víceméně v pořádku, je velká šance, že se opět vzpamatuje. Pokud je kořenový systém silně narušen, s největší pravděpodobností žádnou rostlinu už nezachráníte. Nejlepší způsob, jak těmto útokům předcházet, je průběžně likvidovat dospělé jedince, aby se vám nestihli na zahradě přemnožit.

larvy lalokonosce iZdroj fotografie: Creative Commons / CC BY-SA

Nově zakoupené rostliny vždy při přesazování nejprve důkladně zkontrolujte, zda se v jejich zemině neskrývají larvy lalokonosce. Stejně tak věnujte čas pečlivé kontrole nového substrátu. Dospělé jedince nejlépe zlikvidujete tím, že je sesbíráte z napadených keřů. Nejvhodnější doba k této činnosti je za soumraku nebo ihned po setmění.

Jak se zbavit larev lalokonosců

Přestože jsou larvy těchto brouků pro vaši zahradu mnohem nebezpečnější, je velmi náročné se jich zbavit. Pomoci vám však s tímto nelehkým úkolem mohou parazitické hlístice. Tyto parazity můžete přidávat do hlíny a substrátu zhruba od dubna od října, kdy se venkovní teploty alespoň několik hodin denně pohybují nad 12 °C. Jakmile teplota výrazně vzroste, přidávejte hlístice jen brzy ráno nebo pozdě večer.

Jakmile jsou hlístice v půdě, je důležité ji následující 3 až 4 týdny dostatečně vlhčit, jinak je zničí sucho. V tuto chvíli se také vyhněte aplikaci všech insekticidů a fungicidů, které by je mohly zahubit. Tito parazité jsou aktivní při teplotách okolo 14 °C, kdy čichem vyhledávají vhodného hostitele, kterého postupně zabijí. Rychle se v půdě rozmnožují, a tak mohou snadno udržet vaši zahradu zdravou.

Parazitické hlístice proti larvám lalokonosců

Jak bojujete s těmito škůdci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články