Mrkve budou rekordně velké, po použití lignohumátu porostou do nevídaných rozměrů

Tajemství úspěchu v pěstování mrkve tkví v několika krocích. Tím hlavním je ale správně zvolené hnojivo, které si namícháte doma sami.

Jak skladovat mrkev hned po sklizni: Pomůže písek, prodlouží její trvanlivost i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Oblíbenost kořenové zeleniny jde napříč generacemi. Pro jejich možnost dlouhodobého skladování ji rády pěstovaly na zahrádce už naše babičky, pro svou jedinečnou chuť a zdravotní přínos ji i dnes rádi konzumují dospěli, senioři i děti. Dá se říci, že na mrkvi je postavená velká část celé české kuchyně. Jak je to ale s pěstováním vlastní plodiny? Podpořit ji můžete speciálním hnojivem, které si hravě připravíte doma.

Lignohumát není hnojivo, ale pomůže jinak

Toužíte-li po krásných plodech velkých rozměrů, které vám budou všichni sousedi tiše (či nahlas) závidět, doporučuji namíchat si hnojivo obohacené o lignohumát a použít ve chvíli, kdy má rostlinka 3–4 pravé listy. Použijte trávu a plevel pro výrobu neskutečně účinného hnojiva, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili. Toho budete potřebovat 1 litr. Ten následně rozřeďte v 10 litrech odstáté či dešťové vody.

Dodržení přesných zásad přinese letos rekordní sklizně zeleniny. Jedna mrkev může váži až deset kilogramů

Přidejte lžíci lignohumátu. Nejedná se o hnojivo, je to ale výborný stimulátor růstu podporující proces fotosyntézy, rozvoj rostlinné tkáně a zakořeňování, píše web KvítkaVBytě. Je prokázáno, že aplikace tohoto roztoku může zvýšit produkci až o 30%. „Já používám lignohumát už léta a překvapuje mě, jak málo lidí o něm ví. Je prakticky zázračný a mám s ním ty nejlepší zkušenosti,“ říká dlouholetý zahrádkář pan Pavel B. z Kravař.

Jak dále podpořit bohatou úrodu

Chalupáři-Zahrádkáři také radí použít manganistan draselný, a to už při výsadbě. Podpoří jejich růst a také zdraví. Vystačíte si s pouhými 3 gramy na 10 litrů vody. Mrkev pro správný růst potřebuje dostatek místa, ale také půdu bohatou na živiny. Ta by také měla být dobře propustná, aby veškerá přebytečná voda mohla volně odtékat a nezpůsobovala plíseň kořenového systému. Ideální je lehčí písčitá zemina.

Sklizená mrkev na hromadě iZdroj fotografie: Piqsels
Pohádkové úrody dosáhnete správně zvolenou půdou, hnojením i rozestupy

Mrkev je bohatá na antioxidanty a kromě vitamínu C je také hodnotným zdrojem vitamínu E a selenu. Přispívá dobrému zraku, pomáhá při onemocnění játry, trávicího traktu, zánětu kloubů, kožních onemocnění a je prevencí proti rakovině. Také ale účinně likviduje nepříjemný zápach z úst, tvrdí web iReceptář.

Jakou podpůrnou látku používáte na mrkve vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články