Mrkev už neuhnije, po prořezávání vrcholků vydrží skladovaná klidně několik měsíců

Pokud nechcete, aby vám mrkev ve sklepě rašila a kazila se, vezměte si při jejím uskladnění k ruce docela obyčejný nůž.

i Zdroj fotografie: James Moore200 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Každý zahrádkář chce po sklizni uchovat úrodu co nejdéle. Mrkev je jedním z nejběžnějších druhů zeleniny, ale nesprávná příprava a skladování může podle webu TSN vést k jejímu rychlému zkažení a vyklíčení.

Jednoduché prořezávání vrcholu

Tato metoda je vhodná pro krátkodobé skladování v chladném sklepě. Provedete ji tak, že odříznete zelené vrcholky neboli listy a ponecháte přibližně 1 cm nebo méně připojené k mrkvi. Tato metoda je poměrně jednoduchá a podle webu PoradBook je vhodná ve chvíli, kdy plánujete mrkev spotřebovat během několika týdnů.

Řez vrchní části a sušení

Pro ty, kteří hodlají mrkev skladovat v teplejším prostředí, je tato metoda účinnější – ani tady se vám totiž podle mých zkušeností mrkev po správném ošetření hned tak nezkazí. Po odříznutí zelených vrcholků je zásadní vysušit odkryté části. To můžete provést tak, že mrkev necháte 2 až 3 hodiny venku nebo řezané plochy ošetříte dřevěným popelem nebo jemně mletým aktivním uhlím. „Sušení a ošetření vrcholků pomáhá zabránit rozvoji patogenů a mikrobiálního růstu, který může vést k hnilobě,“ doplňuje postup čtenář Mirek D. z Jindřichova Hradce.

Kde ošetřenou mrkev uchovávat

Po ořezání je nezbytné mrkev správně skladovat, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali, aby se maximalizovala její trvanlivost. Existuje několik účinných metod, které je třeba zvážit:

  • Skladování ve vermikulitu nebo písku: Vložte ořezanou mrkev do nádoby naplněné vermikulitem nebo mírně vlhkým pískem. Cílem je udržet chladné a vlhké prostředí, které zabrání vysychání a klíčení. Dbejte na to, aby se mrkve v nádobě vzájemně nedotýkaly (minimalizujete riziko vzniku plísní nebo hniloby). V okolí také nesmí být podle našich zjištění nehybný vzduch.
  • Chlazení: Takto ošetřenou mrkev je také možné skladovat také v zásuvce na zeleninu v chladničce. Uchovávejte ji v plastovém sáčku s několika otvory pro větrání a několika vlhkými papírovými utěrkami pro udržení vlhkosti.
Sladká a křupavá mrkev je na dosah, pomůže popel a jód iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám vaše zásoby mrkve hned tak nezkazily, musíte vsadit na jednu šikovnou techniku, která jí zabrání v rašení
Sklizená mrkev k uskladnění

Jak skladovat mrkev hned po sklizni: Skladování v písku značně prodlouží její trvanlivost

Zmrazení jako správná cesta

Pro ještě delší trvanlivost zvažte i blanšírování a zmrazení mrkve. Po ořezání ji oloupejte a nakrájejte na požadovanou velikost, blanšírujte je několik minut ve vroucí vodě a poté ji ponořte do ledové lázně, abyste zastavili proces vaření. Po vychladnutí je uložte do vzduchotěsných sáčků nebo nádob na zmrazení. Mražená mrkev vydrží několik měsíců a zachová si svou chuť i výživovou hodnotu.

Jaké techniky používáte pro skladování mrkve vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články