Nakrmte jahody tímto pomocníkem a budou plodit opravdu vydatně. Nebudete je stíhat sbírat

                   

Jahody patří na našich zahradách k nejoblíbenějším druhům pěstovaného ovoce. Nejčastěji je k vidění kulturní forma známá pod názvem jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa), ale stejně zdatně mu mnohdy sekunduje i původní jahodník obecný (Fragaria vesca), kterému se říká také lesní jahoda. Oba druhy jsou na tom co do nároků na výživu velmi podobně. Na co přesně se tedy zaměřit?

Kyselina boritá jako ideální pomocník pro jahodáře

Každý, kdo chce mít chutné a šťavnaté plody v nevídaném množství, by měl doma mít několik pytlů tohoto zázračného pomocníka. Živiny, které obsahuje, však ocení i mnohé další ovocné keře. Je vhodná zejména pro ostružiník maliník (Rubus idaeus), rybíz černý (Ribes nigrum), rybíz červený (Ribes rubrum), všechny druhy meruzalek apod. A navíc jí není vůbec potřeba mnoho. I polovina lžičky zlepší vzhled i chuť plodů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Aby bylo hnojení kyselinou boritou maximálně rychlé a účinné, soustřeďte se na jeho použití na listy. Během kvetení jahod jde o nejvhodnější formu aplikace. A jak na to? Půl lžičky kyseliny borité (tedy přibližně dva a půl gramu) rozpusťte ve sklenici velmi teplé vody. Následně vše rozmíchejte v pětilitrovém kbelíku s vodou a přelijte do postřikovače. Hnojte postřikem na listy, a to až do skanutí.

Jaké množství kyseliny borité bude potřeba?

Nebojte se listy jahodníků porosit opravdu důkladně, avšak zároveň se snažte vyhnout květům. U velkých polí to samozřejmě není možné, pak alespoň hnojivo neaplikujte ráno, ale navečer. Předejdete tak riziku popálení květů a listů od slunce, kapky vody smíchané s hnojivem totiž na jejich tkáně působí jako malé lupy, takže do nich sluneční paprsky vypálí díry. Z něčeho takového se pak jahodníky vzpamatovávají jen těžko.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jaké množství kyseliny borité bude potřeba? Přepočet je jednoduchý. Vystačíte si s jedním litrem výše zmíněného roztoku na deset metrů čtverečních záhonu. A velmi podobné je dávkování i u jiných plodin. Na vzrostlé keře rybízu spotřebujete celých pět litrů hnojiva, maliníky si žádají množství přibližně poloviční. Vždy se řiďte velikostí rostliny a nemůžete udělat chybu.

Plody jsou větší, chutnější a plné vitamínů

Odměnou za tuto péči vám budou nádherně zbarvené plody, které obsahují zejména ceněný vitamín C a vitamíny skupiny B (kam patří například kyselina listová nebo také riboflavin či nedostatkový pyridoxin). Dále se můžete těšit i na vitamín K, provitamín A, vitamín E (jež slouží zároveň jako antioxidant) a z minerálů pak na mangan, měď a samozřejmě i na draslík. A to vše si zajistíte právě správnou výživou jahod v době kvetení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články