Namočení hlíz brambor do hořčice zlepší úrodu a ochrání před škůdci

Aby byla letos vaše úroda brambor opravdu hojná, pak si ji pojistěte aplikací toho správného a šikovného hnojiva.

Připravte si doma toto speciální hnojivo a nalijte půl litru pod keřík i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud hledáte ideální přírodní způsob, jak vyživit své brambory, pak vsaďte na hořčičný prášek. Má totiž pro tyto rostliny několik výhod. Obsahuje základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, spolu se stopovými minerály v čele s vápníkem a hořčíkem. Tyto živiny jsou nezbytné pro podporu silného růstu rostlin a zlepšení vývoje plodů i celkového zdraví vašich zelených společníků, jak informuje web TakToJeNášSvět. Kromě toho vám může nabídnout také protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají v boji proti některým chorobám.

Jak hnojit brambory hořčicí

Pro začátek začněte stanovením vhodného množství toho hnojiva. Měli byste použít přibližně 1 polévkovou lžíci hořčičného prášku na metr čtvereční půdy. Odměřené množství rozpusťte v dostatečném množství vody (zhruba čtyři litry na lžíci) v kbelíku nebo konvi na zalévání a dobře promíchejte. Následně je třeba provést správnou aplikaci. Začněte tím, že brambory důkladně zalijete čistou vodou. Tímto krokem zajistíte, že bude půda před aplikací hnojiva dostatečně vlhká a nedojde k poškození kořenů.

Obdělání půdy bramborového záhonu po dešti vám pomůže zvýšit úrodu

Brambor bude požehnaně, chce to manganistan draselný

Po zalití rostlin čistou vodou aplikujte samotné hnojivo. Dbejte na to, aby byl roztok rovnoměrně rozptýlen a pokryl celou kořenovou zónu. Hořčičné práškové hnojivo však nikdy neaplikujte přímo na listy nebo plody, protože by mohlo dojít k jejich popálení nebo poškození. Vše opakujte každé dva až tři týdny během vegetačního období. Tento pravidelný harmonogram přihnojování zajistí nepřetržitý přísun živin, které podle webu AgroKbTrade podpoří žádoucí růst a vývoj brambor až do pozdního podzimu.

Funguje i kombinace hořčice s popelem

Pokud chcete své brambory pohnojit ještě o něco účinněji, pak k hořčici přimíchejte popel. Potřebovat budete:

  • 1 kilogram hořčičného prášku
  • 1 kilogram popela
Cesta k bohaté úrodě brambor nemusí být nijak obtížná. Naopak – díky několika šikovným trikům si pojistíte obří úrodu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Cesta k bohaté úrodě brambor nemusí být nijak obtížná. Naopak – díky několika šikovným trikům si pojistíte obří úrodu

Obě složky důkladně promíchejte a zajistěte, aby se dobře spojily. Poté nasypte kolem každé rostliny přibližně 4 až 5 polévkových lžic (také je můžete do této směsi namočit, pokud ji trochu rozmícháte s vodou – před sázením je však třeba hlízy osušit).

Kdy je nejlepší doba pro aplikaci tohoto hnojiva? Pokud možno vždy mezi zálivkami, jak mi doporučila moje známá zahradnice. Více o použití dřevěného popela na zahradě psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o brambory?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články