V zimě se mnoho lidí rozhodne nechat ptáčkům na zahradě nebo na parapetu něco na příkrm, aby se tito malí opeřenci měli v zimě o trochu lépe. Jednají tak s dobrým úmyslem, ale často se pak stane, že tím ptáčkům spíše přitíží. V případě, že jste jedním z těch, kteří se snaží ptáčkům přes zimu dopřát něco navíc, nebo se chystáte začít, měli byste dát pozor na to, jak jim lojovou kuličku budete servírovat. Nemusíte se bát výdajů navíc ani složitých kroků, je zapotřebí opravdu maličkost.
Z kuličky vždy sundávejte síťku
Plastová síťka na lojové kuličce možná vypadá nevinně a usnadní vám pověšení třeba na větvičku, rozhodně by ale na ní zůstávat neměla. Mnoho drobných ptáčků si do ní zamotá nožičky a nekončí to pro ně zrovna šťastně. Hrozí také, že při zobání ptáčci pozřou i kousíčky síťky což také není zrovna ideální.
Přitom se tomu všemu dá velmi jednoduše předejít sejmutím síťky. Můžete poté lojovou kuličku položit na tácek či ji napíchnout na větvičku. Měli byste se také vyhnout tomu, aby byla kulička na přímém slunci, jelikož může žluknout a ptáčci by po jejím požití mohli mít velmi vážné problémy. Ideální pro ni je stinné místečko, které je však zároveň dobře viditelné.
Návod na výrobu lojové kuličky
Pokud chcete vyzkoušet něco nového, je pro vás tohle ideální příležitost. Příprava lojové kuličky není vůbec obtížná a může se stát součástí vaší zimní rutiny. Stačí smíchat hovězí tuk se směsí slunečnicových semínek a přidat olejnaté plody a lískové či vlašské oříšky, nebo do tuku přimíchat kupovanou směs určenou na příkrm ptáčků.
Tuto směs můžete dát do mističky, nebo třeba do půlky kokosového ořechu (představivosti se meze nekladou, nezapomínejte však, že jde především o funkčnost) a nechat ztuhnout. Poté už pouze umístíte svůj výtvor na vhodné místo a můžete pozorovat jak se k němu slétávají ptačí přátelé.
Jak krmíte ptáčky v zimě vy? Také sázíte na lojové kuličky nebo dáváte přednost krmítku?