Jak podpořit růst sazenic paprik: Občas stačí malá změna místa, důležitá je identifikace problému

Pěstovat rostliny ze semínek vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Pokud se vám přece jen zdá, že se sazenice paprik zasekly na mrtvém bodě, odhalte včas příčinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby vám klíčící semínka mohla vyrůst ve zdravé a silné rostliny, je potřeba jim dopřát tu nejlepší péči. Ve chvíli, kdy se růst sazenic zastaví, znamená to, že je něco velmi špatně. Napravte své chyby, dokud je ještě čas, a podpořte růst mladých rostlin vhodnými prostředky.

Jak pěstovat rostliny ze semínek

Aby vám semena rostlin snadno a rychle vyklíčila, musíte dodržovat určitá pravidla. Podmínky různých druhů se mohou velmi lišit, proto byste měli vedle sebe pěstovat pouze kompatibilní rostliny. Semenům po výsevu dopřávejte dostatek světla a tepla a hlídejte množství zálivky. Prostředí by pro jejich klíčení mělo být vlhké, ale ne příliš mokré, protože to by mohlo způsobit hnilobu.

Jakmile semena paprik vyklíčí a jednotlivé výhonky dostatečně zesílí, můžete je přesadit do pěstebních květináčů. Ty naplňte úrodným substrátem a opatrně jednotlivé rostliny zasaďte. Dávejte pozor na slabé a jemné kořeny, které byste při neopatrné manipulaci mohli snadno poškodit. Jakmile máte hotovo, navlhčete půdu pomocí rozprašovače a umístěte květináč na teplé a slunné místo. 

sazenice paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejčastější příčiny zastavení růstu

Pokud se vašim mladým paprikám nechce růst, na vině může být některý z těchto faktorů. Pro papriky, stejně jako další rostliny, hrají největší roli teplo, světlo, voda a další živiny. Pokud se vám podaří včas příčinu této stagnace odhalit, je možné budoucí úrodu ještě zachránit. 

Nízké teploty papriky ohrožují

Častým důvodem, proč se sazenice paprik přestaly vyvíjet, je příliš nízká teplota v místnosti. Ideální teplota by se měla přes den pohybovat v rozmezí 22 – 25 °C a v noci by neměla neklesat pod 18 °C. Velké výkyvy teplot mohou také těmto mladým rostlinám uškodit. Kontrolujte pravidelně teplotu, které jsou papriky vystavené, a zabraňte jejím výkyvům.

Pěstování paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek světla jako problém

Světlo je jedním z nejdůležitější faktorů ovlivňující zdraví a prosperitu rostlin. Jakmile se dny začnou prodlužovat, navýší se i množství denního světla. Pokud je však dlouhodobě zataženo a deštivo, mohou rostliny sluneční světlo postrádat a svůj růst zastavit. Abyste tento problém vyřešili, můžete si pořídit speciální lampu, kterou tento světelný deficit doplníte.

Málo nebo hodně závlahy

Dalším faktorem, který je třeba zkontrolovat, je množství vody. Při velkém suchu nemají rostliny dostatek síly, aby dál rostly. Jejich přelévání nebo podmáčení zase může způsobit hnilobu nebo vznik plísní. Množství a četnost zálivky neustále upravujte podle momentálních potřeb rostlin. Dopřejte paprikám několik dní na zotavení a sledujte bedlivě jejich další vývoj.

Jak pěstovat papriky ze semen

Jak se daří pěstovat papriky ze semínek vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články