Nejhorší sousedé okurek: Zasazení vedle rajčat a brambor kompletně zničí úrodu

Vhodně zvolené sousední rostliny mohou navzájem podpořit svůj růst nebo se navzájem ochránit před škůdci. Jiné druhy si zase konkurují a zmenší tím vaši úrodu.

pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic lepšího, než čerstvé vypěstované plody ze zahrady. Aby byla úroda všech rostlin co největší, věnujte čas důkladnému rozplánování výsevu a výsadby. Zatímco některé rostliny se mohou vzájemně podporovat a chránit, jiné druhy svádí neustálý boj a jejich životní podmínky se tak mnohonásobně zhorší.

Jak pěstovat okurky

Tyto rostliny jsou poměrně nenáročné, a při dodržování jednoduchých pravidel si zvládne vypěstovat opravdu bohatou úrodu i úplný začátečník. Důležité je, abyste těmto rostlinám zajistili dostatečné množství světla, tepla a vody. Pravidelným hnojením pak stimulujete jejich růst a podpoříte vývoj kořenového systému, květů a plodů. Před škůdci je můžete ochránit také vhodně zvolenými sousedními rostlinami.

Co nepěstovat vedle okurek

Špatnými sousedy jsou pro okurky především brambory a rajčata. Ty svou bezprostřední blízkostí potlačují správný vývoj okurek a ovlivňují i jejich plodnost. Navíc jsou napadání běžnými škůdci a nemocemi. Pokud onemocní jedna rostlina, snadno se infekce přenese na další a vy tak přijdete o celou svou úrodu.

Okurky - pěstování na zemi iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodní sousedé okurek

Ideálními společníky v záhonu jsou okurkám cibule, česnek, hrášek, fazole, lilek, špenát, kopr a kukuřice. Nejen že se tyto rostliny nepoperou o přísun živin z půdy záhonu, ale navzájem se dokážou podpořit a ochránit před škůdci. Pokud kolem okurek vysadíte některou z těchto rostlin, výrazně tím snížíte šance na přenos nemocí nebo napadení škodlivého hmyzu.

Na co při pěstování nezapomínat

Než začnete s výsadbou nebo výsevem, vždy byste si měli pečlivě rozplánovat, co chcete pěstovat, a zvolit pro své rostliny to nejlepší místo. Různé druhy mohou mít odlišné požadavky na složení půdy, její pH, množství vlhkosti, světla a stínu. Sázejte vedle sebe vždy takové rostliny, které potřebují stejné nebo podobné podmínky k životu. Jen tak si zajistíte opravdu velkou sklizeň.

Jak na pěstování okurek

Co pěstujete vedle okurek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články