Slimáci jsou nebezpečím, s kterým se potýká snad každý zahrádkář. Během noci se připlíží na váš pozemek a hladově se pustí do plodů vaší práce. Nedovolte jim vaši zahradu pustošit. Zajisté znáte chemickou cestu, jak se s nimi vypořádat. V následujícím textu vám prozradíme, že to jde i jinak. Pozvěte na svou zahradu přirozené predátory slimáků, a zbavte se jich jednou pro vždy.
Střevlíkovití brouci
Zajisté tyto větší brouky, kteří se potulují po lesích znáte. Možná jste ale nevěděli, že střevlíkovití se slimáky živí. Zajděte do chovatelských potřeb a poptejte se, zda nemají larvy střevlíků. Pak už je jen rozmístěte po zahradě. Larva se už o sebe postará sama a za nějakou dobu se z ní vylíhne dospělý brouk. Aby střevlík zůstal poblíž vašich rostlin zajistíte tak, že mu poskytnete ochranu před predátory. Střevlík se rád schovává:
- pod kameny
- v trsech trávy
- v suché slámě
Za použití fantazie může být z uvedených věcí také pěkná dekorace. Střevlíci vaši zahradu jen tak neopustí a vy budete mít od slimáků pokoj.
Ptáci
Asi vás nepřekvapí, že slimáci chutnají i ptákům. Kachny, slepice, červenky obecné nebo třeba sojky vaši zahradu před těmito škůdci výborně ochrání. Pokud se neštítíte a máte doma slepice, nebojte se k nim slimáky naházet. Brzy si na zpestření jídelníčku zvyknou a samy budou slimáky hledat. Dejte ale pozor, aby se vám nepustily do rostlin.
Divoké ptáky přilákáte nejlépe tím, že pro ně v zahradě vytvoříte vhodné prostředí. Zasaďte na zahradě husté křoviny či přírodní ploty. Ptáci v nich rádi hnízdí. Nebo můžete pro ptáčky pořídit krmítka a pítka. Pokud se u vás budou cítit dobře, v zahradě se zabydlí a o slimáky se s chutí postarají.
Žáby
Žáby se postarají o slimáky i další škůdce. Nejlépe je nalákáte na přístřešek se stínem. Také mají rády zahradní jezírka. Nebo si je můžete koupit v chovatelských potřebách.