Zima byla letos velmi mírná, ale o to více mohlo zaskočit časné jaro s velkými teplotními extrémy. Právě tyto výkyvy teplot mohou napáchat škody zejména na choulostivějších dřevinách. Jak tyto stromky ochránit?
V ohrožení mohou být i typicky české dřeviny
Současné jaro může být náročné nejen pro cizokrajné dřeviny, ale i pro domácí typy, které mají hladkou kůru. V jejich pletivech totiž přes den, kdy teplota stoupá poměrně vysoko, začíná proudit míza, což vede k tomu, že se v mrazivých nocích stávají náchylnější k poškození nebo oslabení. Pokud je navíc vlhkost vzduchu vyšší, může k poškození docházet třeba už při teplotě –2 až –3 °C. Máte-li i vy na zahradě některých s náchylnějších stromů, je rozhodně na místě je obzvláště chránit. Jsou to například stálezelené aukuby, magnolie nebo i rododendrony. Z jehličnatých dřevin se to týká cedrů, například cedru himálajského. Mrazy však mohou silně poškodit již nyní rašící růže, v ohrožení mohou být i zcela běžné dřeviny jakou jsou javory a buky.
Myslete na mráz už při sázení
Na ochranu bychom měli pamatovat už při jejich výsadbě. Při výběru stanoviště je vhodné vyhnout se mrazovým kotlinám nebo návětrným stranám. K ochraně menších dřevin je možné použít také zabalení do stínovky. Jestliže patříte mezi pěstitele meruněk a broskví, pak určitě k ochraně využíváte i svíce, nebo zakuřovadla. Pokud na tom závisí vaše úroda, je rozhodně na místě být spíše více než méně opatrní a stromy preventivně chránit klidně i v květnu.
Ohrožení plísněmi a nemocemi
Proč je ale mráz pro dřeviny vůbec tak kritický? Mnoho takových stromů následně trpí chlorózou vyznačující se žloutnutím listů. Proto se po odeznění mrazíků určitě vyplatí aplikovat ke stromům hnojiva obsahující zejména hořčík a železo, které rostlinám dodají potřebné živiny. Takto ošetřené dřeviny jsou pak mnohem odolnější a hrozí jim menší riziko poškození.