I když naše mladé sazenice rajčat nezaskočí žádné choroby ani škůdci, přesto mnohdy úroda nebývá taková, jakou bychom si přáli. Ovšem důvod je dost možná prostý. V přírodě totiž roste rajče jedlé, jiným jménem také lilek rajče (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.) ve větších skupinách. Ty si vzájemně zajišťují vhodné mikroklima, chrání se před nepřízní počasí apod. Tak proč mu totéž nedopřát i při výsadbě na vaší zahradě?
Jednoduchý tip pro výsadbu rajčat
I když jde o zámořské krasavce, s oblibou je na zahradách pěstovaly už naše babičky. Ovšem zatímco v jejich případě hrály prim zejména skleníky a fóliovníky, dnes můžeme přirozeným potřebám rajčat vyjít vstříc docela jinak. Stačí jen vsadit na ten správný způsob a další péče o ně bude už opravdu nenáročná. Na co se tedy v jejich případě soustředit? Pokud je vysadíte ve skupinách, získáte překvapivé benefity.
Klasické návody doporučují umístění čtyř sazenic do jedné výsadbové jamky. Pokud to uděláte, zvýšíte tím jejich výnos a podpoříte růst jejich kořenového systému. Nebudou poté tak náročná na výživu nebo zálivku. A co si tedy pohlídat? Především to, abyste je při výsadbě nijak nepoškodili. Připravte si dostatečně velký důlek, do kterého se všechny čtyři rostlinky pohodlně vejdou. Na dno umístěte dobře vyzrálý kompost a špetku dřevěného popela.
Rajčata do jamky vysazujte správně
Nesnažte se ovšem všechny sazenice sesadit k sobě. Naopak, každou z nich umístěte do jednoho rohu vaší výsadbové jamky. Poté rostliny přihrňte dobře vyzrálým kompostem, pečlivě je zalijte a máte hotovo. Co se týče pěstitelských přešlapů rajčat, nejvíce se jich týká právě té správné výživy. Při tomto způsobu výsadby dokáže jedna jamka vyživit opravdu všechny čtyři rostliny. Dále tedy můžete pokračovat s hnojením tak, jak jste zvyklí.
Další šikovné rady pro péči o rajčata
Nezapomeňte je také vyvázat ke správné podpoře. Vcelku nezáleží na tom, zda jim věnujete obyčejný klacík, nebo moderní spirálové tyčky (i k těm je však musíte v počátečních stádiích růstu pro jistotu přivazovat). A pokud jim začnou žloutnout a blednout listy, přidejte jim další výživu, a to nejlépe v podobě dřevěného popela rozmíchaného ve vodě. Ovšem hodí se i kostní moučka. Nikdy však nehnojte nasucho, mohli byste poškodit citlivé kořeny.