K přechodu na hnojivo s draslíkem by mělo dojít v době, kdy cibulky začnou bobtnat, tedy obvykle několik týdnů po výsadbě.
Cibule kuchyňská, vědecky známá jako Allium cepa, je hojně pěstovaná rostlina patřící do čeledi Amaryllidaceae. Patří dvouleté rostliny, ale na zahradě ji obvykle sklízíme ještě téhož roku – kvetení u ní totiž není žádoucí. Cibule se vyznačuje vrstevnatou strukturou a štiplavým aroma, které je obranným mechanismem proti býložravcům. Samotná jedlá část je pak vlastně podzemním zásobním orgánem složeným ze základů listů, jak píše web 1T.
Význam draslíku při pěstování cibule
Draslík je nezbytný pro zdravý růst rostlin – cibule nevyjímaje. Jeho funkce jsou opravdu rozmanité a zelenina se bez něj obvykle neobejde.
- Regulace vody: Draslík pomáhá při osmoregulaci, která je rozhodující pro udržení rovnováhy vody v rostlinných buňkách.
- Tvorba škrobu: Draslík je nezbytný pro syntézu škrobu, což ovlivňuje velikost a kvalitu sklízených cibulí.
- Odolnost vůči chorobám: Přiměřené množství draslíku zvyšuje odolnost rostliny vůči nejrůznějším neduhů, jak informuje web Rostlinky.
Čím hnojit cibuli s důrazem na draslík
Doporučují se především hnojiva s opravdu vysokým obsahem draslíku, jako je například síran draselný. Ty totiž tuto cennou živinu cibuli poskytují bez nežádoucího přídavku chloru, který pro ni může být škodlivý. Tato hnojiva navíc často obsahují síru, která se stará o dodatečnou ochranu proti houbovým chorobám převládajícím v pozdějších fázích růstu.
Do půdy můžete rovněž zapravit dřevěný popel, který je bohatý na draslík a cibule ho miluje. Ještě účinnější je směs dřevěného popela a vody, která se nechá několik dní odstát, a následně se zalije octem. Můj osvědčený poměr jsou dva šálky popele, 10 litrů vody a 2 lžíce octa. Živiny se prostřednictvím kyselého prostředí rychleji uvolní a dostanou k rostlinám. Proti plísním pak tuhle oblíbenou zeleninu ochrání třeba postřik z mléka a mýdla, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři podrobněji psali dříve.