Okurkám se bude dařit opravdu jedna báseň. Jediné, co k tomu potřebují, je osvědčený pomocník z lékárny. Stojí pár korun.
Peroxid vodíku (H₂O₂) je jednoduchá molekula, která působí jako silný oxidant, což může být prospěšné jak v lékařství, tak v zahradnictví, jak uvádí web MagazínDoma. Například se rozkládá na vodu a kyslík, čímž poskytuje kořenům dodatečný přísun této nezbytné plynné látky. To pomáhá skvěle stimulovat růst kořenů a zlepšuje příjem živin.
Přírodní pesticid a protiplísňový prostředek
Ovšem tento pomocník může při aplikaci na rostliny také pomáhat potlačovat houbové choroby, jako je padlí a plíseň šedá, a také odrazovat škůdce. Dodatečně uvolněný kyslík totiž narušuje buněčné funkce mnoha patogenů, čímž je účinně ničí nebo brzdí jejich růst. Jak na jeho aplikaci? Já používám návod od své tety, na který nedám dopustit.
Smíchejte dvě polévkové lžíce 3% oxidu vodíku na litr vody. „Tato koncentrace je pro rostliny bezpečná, ale zároveň i dostatečně silná, aby poskytla potřebné protiplísňové a okysličující účinky,“ radí čtenář Jan V. ze Zvolyně, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal i svůj osvědčený návod na péči o česnek.
Způsob aplikace – od výsadby po prevenci
Při výsadbě zalijte semena okurek asi polovinou sklenice roztoku peroxidu. Zajistěte, aby se roztok dostal do kontaktu s půdou kolem semen, aby došlo k dezinfekci a okysličení oblasti. Poté pokračujte v aplikaci slabšího roztoku peroxidu vodíku (stačit vám bude přibližně jedna polévková lžíce na litr vody) každých několik týdnů, abyste podpořili zdravý růst a chránili se před škůdci a chorobami, na něž podle webu ReceptyPrimaNápadů okurky značně trpí. Dávejte pozor, abyste to s použitím nepřehnali, protože vyšší koncentrace mohou rostliny poškodit.
Pro pěstování okurek také zajistěte, aby teplota půdy byla vyšší než 10 stupňů Celsia a teplota vzduchu alespoň 15 stupňů Celsia. Rozhodně se vyhněte poškození přízemními mrazíky, na které jsou tyto rostliny obzvláště citlivé. A pohnojit je můžete i organicky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali v minulosti.