Obří úrodu paprik zařídí humát draselný s popelem

Papriky mohou bez potíží plodit až do konce sezóny. Stačí jim jen dodat ty správné živiny. Ideální je levný humát draselný a popel.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Papriky jsou na zahradách velmi často pěstovány pro své zářivé barvy, sladkou chuť a všestranné využití v kuchyni. Dosažení bohaté úrody šťavnatých plodů však vyžaduje šikovné ruce zahradníka a samozřejmě také znalost správných pěstitelských postupů. Například nedostatek živin může mít za následek nedostatečně vyvinuté plody s mizernou chutí. A jak tomu předejít? Vsaďte na osvědčenou kombinaci výživných složek.

Jaké živiny papriky potřebují

Papriky jsou náročné rostliny a pro úspěšnou sklizeň je nezbytné dodávat jim ty správné živiny. V klíčové fázi své plodnosti, která přichází právě teď, vyžadují papriky vyváženou výživu obsahující draslík, vápník a základní mikroprvky. Je však třeba dbát na opatrnost, pokud jde o dusík. Zatímco v určitých fázích růstu rostlin je dusík prospěšný, u paprik může během léta vést spíše k nadměrnému vegetativnímu růstu a bránit vývoji plodů, což je rozhodně nežádoucí.

Humát draselný a popel

Pro papriky je ideální výživová kombinace, která využívá výhody přírodního dřevěného popela a humátu draselného. Spojením těchto dvou složek vznikne lektvar, který dokáže znásobit vaši úrodu paprik a prodloužit jejich plodnost až do podzimu. Tento kouzelný elixír připravíte podle následujících pokynů:

  • Začněte s desetilitrovým kbelíkem jako nádobou na míchání.
  • Do kbelíku přidejte 2 šálky dřevěného popela. Dřevěný popel je bohatým zdrojem draslíku a stopových minerálů, které jsou nezbytné pro růst rostlin.
  • Do směsi přidejte humát draselný podle pokynů výrobce. Humát draselný je přírodní organická sloučenina odvozená od huminových látek, které se nacházejí v půdě, a slouží jako doplněk bohatý na živiny pro růst rostlin.
  • Složky důkladně promíchejte, aby vznikl dobře promíchaný roztok.
Jak pečovat o papriky pěstované ve skleníku – základní návod vůbec není složitý iZdroj fotografie: Freepik

Jak hnojit papriky připraveným roztokem

Když máte tento roztok bohatý na živiny připravený, je čas ho dodat paprikám. A jak to udělat maximálně efektivně? Pro aplikaci si vyberte slunečný den, nejlépe brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Opatrně nalijte 0,5 až 1 litr roztoku k základně každé rostliny papriky a dbejte na to, abyste roztok omylem nenastříkali na listy (mohlo by dojít k jejich popálení). Opakujte každých 14 dní.

Výběr správných hnojiv

Ačkoli je směs dřevěného popela a humátu draselného pro výživu paprik opravdu vynikající volbou, můžete vsadit i na jiné druhy. Hledejte především hnojiva bohatá na draslík nebo komerční produkty. Avšak pozor: vyhněte se hnojivům obsahujícím chlór, protože ty mohou brzdit růst a vývoj paprik. Jako booster pak může posloužit postřik z cibulových slupek.

Jak pečovat o papriky pěstované ve skleníku – základní návod vůbec není složitý iZdroj fotografie: Depositphotos

Hydratace je klíčová

Jakmile rostliny paprik přejdou do fáze tvorby plodů, jejich potřeba vody se výrazně zvýší – nezapomínejte na to. Správné zavlažování je zásadní, jinak vám plody mohou zakrnět. Důsledná a dostatečná hydratace v kombinaci s dobře vybraným hnojivem vytváří harmonické prostředí, které podporuje velkou úrodu. Dopřejte svým paprikám obojí a budete letošní sezónou opravdu příjemně překvapeni.

Jak pečovat o papriky pěstované ve skleníku – základní návod vůbec není složitý

Jak se o své papriky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články