Ne vždy okurkové záhony plodí tak, jak byste si představovali. Pomoci jim v tom však může hnojivo ze starého pečiva.
Využijte kuchyňský odpad a zužitkujte ho v perfektní booster pro svou zahradu. Obří sklizně okurek není těžké dosáhnout a ukazuje se, že starý chléb může být v tomto procesu velmi užitečným nástrojem. Není potřeba kupovat drahá chemická hnojiva, stačí si jen připravit výživný roztok z jednoduchých a cenově dostupných ingrediencí.
Jednoduché řešení z chleba
Pro začátek připravte výživný roztok na bázi běžného bílého chleba, který vám zbyl. Vezměte obyčejný kbelík a naplňte ho do dvou třetin nakrájenou střídkou a kůrkou chleba (nesmí být samozřejmě plesnivé). Poté chléb zalijte vodou, zatižte třeba cihlami a uložte na teplé místo asi na 7 až 10 dní.
Po uplynutí stanovené doby hotový chlebový startér třikrát nařeďte a přidejte do něj 10 gramů běžného univerzálního hnojiva na každých 12 litrů vody. Je důležité si uvědomit, že chléb má kyselou povahu, proto by se měl používat pouze na alkalických půdách. Pokud vlastníte kyselý pozemek, můžete do startéru přidat křídu nebo dolomitovou mouku, abyste vyrovnali hladinu pH.
Jak funguje hnojivo z chleba
Účinnost použití starého chleba jako výživného roztoku pro okurky spočívá v proběhlém fermentačním procesu. Jak se chléb rozkládá a fermentuje, uvolňuje do okolní tekutiny prospěšné organické sloučeniny, enzymy a mikroorganismy, které zvyšují úrodnost půdy a podporují růst rostlin.
Tento domácí roztok působí jako přírodní hnojivo, které poskytuje okurkám základní živiny, čímž podporuje jejich celkové zdraví a produktivitu. Cesta k obří úrodě je tak díky němu opravdu snadná. Místo části vody můžete použít i mléko. Uvidíte, že (podobně jako například pivo) jeho účinky znásobí.
Tipy pro aplikaci
Při použití chlebové výživy se doporučuje aplikovat ji přímo do půdy kolem rostlin okurek. Roztok nařeďte podle návodu a nalijte jej k rostlinám. Dávejte pozor, aby nedošlo k potřísnění listů. Minimalizujete tak riziko houbových chorob a maximalizujete vstřebávání živin kořeny. Aplikaci chlebové výživy je vhodné opakovat každých 10 až 14 dní po celou dobu vegetace okurek. Tato důsledná suplementace zajistí rostlinám nepřetržitý přísun živin, podpoří jejich vývoj a v konečném důsledku povede k opravdu bohaté a chutné sklizni.
Nezapomeňte na správné mulčování
Mulčování okurek je užitečná technika, která jim může pomoci růst lépe a sníží potřebu zálivky a odplevelování. Klasickou volbou pro mulčování okurek je sláma, seno, listí, tráva nebo černá netkaná textilie. Vhodné je vybrat mulč, který propouští vodu a zabraňuje růstu plevelů.
Pokud používáte organický mulč, jako je sláma nebo seno, rozložte ho kolem okurek ve vrstvě o tloušťce 5 až 10 cm. Ujistěte se, že mulč pokrývá celou plochu kolem rostliny, ale nenechávejte ho příliš těsně přilehlý ke stonku okurky, abyste předešli problémům s hnilobou. Pokud používáte plastovou fólii, rozložte ji na zem a připevněte ji kolíky nebo kameny.