Obří zásoby ovoce hurmikaki si můžete vypěstovat i doma. Má silné antioxidační účinky, předchází rakovině a čistí cévy

                   

Toto ovoce, kterému se říká také ebenovník nebo tomel, pochází původně z Číny. Barva dužiny je žlutá až ohnivě červená. Některé plody jsou sladké už při sklizni a některé jsou trpké a tvrdé. Ty pak musí být 10–14 dnů v teple. Pro jejich dozrání je třeba, aby v blízkosti byla jablka a banány. Ty totiž při svém zrání produkují ethylen, který vyvolává zrání hurmikaki. Ty se pak z trpkých a tvrdých plodů promění v lahodnou sladkou pochoutku. Většinou se k nám dováží právě trpké odrůdy, protože dobře snáší skladování i přepravu.

Pěstování ze semínka

Semínka najdete uprostřed zralého plodu. Jsou podlouhlá a hnědá. Jeden plod obsahuje od jednoho do osmi semen. Aby semena vyklíčila, musí před samotným zasazením projít chladem. Uložte je tedy po dobu jednoho až dvou měsíců do chladničky. Počátkem jara je ideální doba pro jejich výsadbu do květináčů. Sázejte je do propustné výživné půdy s mírně kyselým pH. Nezapomeňte na drenážní vrstvu, aby se rostlina nepřemokřila.

Zhruba po měsíci by mělo semínko vyklíčit. Ideální stanoviště pro květináč je na parapetu a nutná je i pravidelná zálivka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obrňte se trpělivostí. Hurmikaki roste poměrně pomalu a je třeba počítat s tím, že rostlina vypěstovaná ze semínka bude minimálně čtyři roky v květináči. Teprve pak ji budete moci přesadit do zahrady. Rostlinu je třeba dobře vyživovat. Vhodným hnojivem je NPK v poměru 10:4:6. Granulované hnojivo vždy rozhoďte na vlhkou půdu. Fosfor je vhodný jen ten, který je vázaný na organickou hmotu. Zálivka rostliny by měla být velmi pravidelná, ale množství jen takové, aby nedocházelo k přemokření rostliny.

Kde v zahradě se mu bude dařit

Vhodným časem na přesazení do zahrady je časné jaro, nebo pak až polovina června, kdy končí první růstová fáze. V zahradě se rostlině bude dobře dařit na místě chráněném před větrem. Není mrazuvzdorná, takže před zimou bude vždy potřeba alespoň nějaký stupeň ochrany. Obalte její kmen a korunu přikrývejte. Půdu kolem kmenů na zimu mulčujte. Zárukou bohaté úrody je každoroční řez, ten provádějte na jaře. Při řezu berte na vědomí, že plodné výhony rostou pouze z loňského dřeva, nikdy ne ze staršího.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opylování

Některé odrůdy hurmikaki jsou samosprašné a jiné zase potřebují opylovače. Dbejte tedy už na výběr semínek. Pokud chcete pěstovat jen jeden stromek, měli byste vybírat ze samosprašných odrůd. V případě, že máte dva stromky různých odrůd, se o opylování postará hmyz a včely. Díky tomu, že se kaki celkem dobře roubuje, lze do koruny stromu naroubovat jinou odrůdu jako opylovače. Plody zrají podle odrůdy od září až do pozdního podzimu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články