Odstranění pařezu ze zahrady je hračka, uhnije díky obyčejné soli

Sůl není jen obyčejným kuchyňským dochucovadlem. Pokud ji použijete správně, může vám pomoci i s odstraněním pařezu.

Pařez určený k likvidaci i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Odstranění pařezů ze zahrady nemusí být náročný a pracný úkol. Web Lawn Starter radí pustit se do celého procesu s pomocí obyčejného domácího prostředku – kuchyňské soli. Díky ní dokážete snadno rozložit i ten nejtvrdohlavější pařez, aniž byste si museli pořizovat těžkou techniku nebo škodlivé chemikálie.

Odstraňování pařezů za pomoci soli

Sůl, konkrétně chlorid sodný, je jednoduchý, ale účinný prostředek k likvidaci jakéhokoli starého dřeva – a to včetně pařezů. Sůl totiž dřevo ničí tím, že absorbuje vlhkost, kterou pařez zadržuje. Díky tomu se stává křehkým a snáze se časem rozpadá. Celá metoda je opravdu snadná. Začněte vrtáním hlubokých otvorů do horní části pařezu. Otvory by měly být od sebe vzdáleny asi 8-10 cm a měly by jít co nejhlouběji, aby se maximalizovala plocha pro aplikaci soli.

Každý otvor naplňte přibližně jednou polévkovou lžící soli. Čím více otvorů uděláte, tím rovnoměrněji se vaše nová pomocnice rozprostře po celém vnitřním prostoru pařezu. Po vsypání soli nalijte do každého otvoru asi půl šálku vody. Voda pomáhá rozpouštět sůl a podporuje její vstřebávání do vláken dřeva. Pokud chcete proces urychlit, pak každé dva týdny přidejte do otvorů další sůl a následně zalijte vodou.

Přebytek hnojiva a špatné mulčování mohou rostlinám ublížit

Jak se zbavit pařezu na zahradě: Stačí do něj udělat díru a přidat hnůj

Za jak dlouho pařez zmizí

V průběhu několika následujících měsíců si podle webu This Old House všimnete, že pařez měkne a rozpadá se. Nakonec ho jednoduše rozsekáte lopatou nebo sekerou. Myslete však na to, že půda v jeho okolí bude po nějakou dobu prosolená, takže tu jen tak něco neporoste. Pokud ovšem sůl na své zahradě nechcete, můžete vsadit i na jiné způsoby odstranění pařezu.

pařez v zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos
Překážející pařez na zahradě vám nemusí zhoršovat náladu. Můžete ho totiž snadno odstranit s pomocí kuchyňského pomocníka

Použít ho můžete například jako květináč. Jednoduše vydlabejte střed pařezu a naplňte ho zeminou, abyste dovnitř mohli zasadit květiny nebo bylinky. Bude to vypadat efektně a jako bonus se pařez za nějakou dobu také přirozeně rozpadne. Jen mu to bude podle mých zkušenostní trvat spíše roky než měsíce. Vaši zahradu to však nijak nenaruší. Další možností je například výroba stolku, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jakým způsobem odstraňujete zbytek pařezu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články