Jak na okurky po výsadbě: Dostatek síly jim dodá močovina

Pokud si nejste jistí, jaké živiny potřebuje tato lahodná zelenina pro svou maximální plodnost, naučte se ji pohnojit močovinou.

Pojistěte si letos božskou úrodu všech svých ovocných stromů Stačí jim právě teď dopřát tu správnou dávku močoviny. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro zajištění zdravého vývoje a bohatých výnosů okurek je zásadní správné hnojení. Jedním z hnojiv, které na ně opravdu skvěle funguje, je močovina. Lze ji použít jako listové i půdní hnojivo. Zde je několik tipů, jak ji aplikovat po výsadbě okurek.

Proč používat močovinu

Obvykle je k dostání ve formě bílých, snadno rozpustných granulí. Močovina obsahuje přibližně 46 % dusíku ve formě amonia. I když tato forma není nejsnáze absorbována kořeny rostlin, během asi tří týdnů prochází přeměnou na amonium a poté na dusičnan, tedy mnohem přístupnější formu dusíku. Kromě toho má močovina tu výhodu, že je šetrná k listům, snižuje riziko jejich popálení a při aplikaci ve vhodné koncentraci rovněž minimalizuje možnost poškození rostlin.

Hnojení na list močovinou

Doporučené množství močoviny rozpusťte ve vodě podle pokynů výrobce. Dávkování obvykle závisí na druhu rostliny, vývojovém stádiu a termínu postřiku. Hotový roztok močoviny nanášejte na zelené části rostlin pomocí rozprašovače. Snažte se vyhnout postřiku přímo na květy, protože to může vést k jejich poškození. A hodí se i pro jiné plodiny.

Hnojení půdy močovinou

Před aplikací močoviny do půdy zkontrolujte pH půdy. Okurky rostou nejlépe v mírně kyselé nebo neutrální půdě s pH 6 až 7. Posypte močovinu rovnoměrně kolem rostliny, udržujte dostatečnou vzdálenost od stonku, abyste se vyhnuli přímému kontaktu. Močovinu jemně vmíchejte do půdy nebo ji pomocí hrábí lehce zahrabte. Poté rostliny vydatně zalijte, aby se hnojivo dobře rozpustilo a bylo absorbováno kořeny.

Stačí pár obyčejných listů ke každé okurce a vyživíte ji do zásoby iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení močovinou po výsadbě okurek jim dodává dusík, který je klíčovou složkou pro jejich růst a vývoj. Pravidelné hnojení močovinou po výsadbě okurek jim pomůže zajistit optimální podmínky pro růst a výnos. Pamatujte však, že toto hnojení je vhodné doplňovat i dalšími živinami, jako je fosfor a draslík, které jsou nezbytné pro jejich optimální vývoj až do konce sezóny. Jsou zodpovědné například za zvýšení vitality rostlin a odolnosti vůči stresu.

Co chybí vašim okurkám

A jak poznat, které živiny je třeba dodat? Řiďte se těmito příznaky:

  • okraje listů okurek zežloutnou a zaschnou – chybí draslík nebo hořčík
  • jasně zelené žilkování listů – nedostatek železa nebo manganu
  • žloutnutí horních nejmladších listů okurek – chybí měď
https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/palice-cesneku-mocovina/ iZdroj fotografie: Freepik

Proč okurky potřebují dusík

Dusík je rozhodující pro tvorbu bílkovin a ovlivňuje tvorbu listů a stonků. Pravidelné hnojení močovinou pomáhá vytvářet optimální podmínky pro růst a plození okurek. Dobře vyživené okurky také nebudou tak náchylné k působení nejrůznějších patogenů a vyhnou se jim i různé nemoci (mezi ty nejobávanější rozhodně patří plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza).

Pokud byste na jejich výskyt přece jen narazili, pak použijte některý z osvědčených přírodních prostředků. Vhodná je například zelená skalice, soda, ocet, dehtové mýdlo, kyselina boritá, amoniak nebo oblíbený manganistan draselný.

Jak se o své okurky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články