Okurky porostou do vysněných rozměrů, skvělým pomocníkem jsou cibulové slupky

Pokud si chcete pojistit úrodu okurek, nemusíte se hned vydávat pro chemická hnojiva. Velmi dobře vám pomohou i přírodní prostředky.

Okurky velké jako nikdy, pomůže jim trocha levného cukru i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro zajištění vynikající plodnosti okurek není třeba se spoléhat jen na chemická hnojiva. Naopak – velmi dobře lze využít i různá přírodní a řešení. Konkrétně pro okurky je podle webu NašeZahrada perfektní například dřevěný popel a humát draselný.

Popel a cibulové slupky

Dřevěný popel je bohatým zdrojem draslíku a obsahuje i mnohé další důležité minerály, které mohou prospět růstu rostlin. Humát draselný je zase organická sloučenina rozpustná ve vodě, která se získává z kyseliny huminové a draslíku. Nejenže dodává draslík, ale také zlepšuje absorpci živin a zlepšuje strukturu půdy. Dostatek potřebných živin však mohou okurkám dodat i cibulové slupky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Stačí je zakopat přímo k rostlinám (to obvykle dělám já, je to nejjednodušší), anebo vsadit na zálivku. V takovém případě je nutné slupky zalít horkou vodou a nechat 48 hodin vylouhovat. Po přecezení použijte vše jako zálivku jednou týdně, jak radí magazín iReceptář.

Aby okurky nepodlehly letním nemocem a škůdcům a rostly opravdu rychle, potřebují tuto výživovou bombu

Řez a prořezávání okurek

Pravidelné prořezávání a řezání okurkových keřů je také nezbytné, a to kvůli přesměrování živin a snížení rizika výskytu houbových chorob. Odstraňte proto vždy všechny poškozené výhony a listy co nejdříve a případě potřeby eliminujte i nadměrné množství plodových pupenů, abyste zlepšili distribuci živin do ostatních částí rostliny. Kromě toho je důležitá i včasná sklizeň. Zanedbání sklizně zralých plodů může zabránit tvorbě těch nových. Aby nedošlo k poškození rostliny, tak plody neodtrhávejte, ale místo toho je jednoduše ustřihněte.

Aby vás letos úroda okurek opravdu příjemně překvapila, vezměte si k ruce ty správné pomocníky. Chemie nebude třeba. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás letos úroda okurek opravdu příjemně překvapila, vezměte si k ruce ty správné pomocníky. Chemie nebude třeba.

Cirkulace vzduchu a provzdušnění půdy

A zapomínat byste neměli ani na pravidelné provzdušňování půdy v okolí. Skvělým tipem je také přidání malého množství dřevěného popela, který může rostlinám rovněž dodat prospěšný draslík. Pokud všechny tyto rady dodržíte, bude letos vaše úroda okurek taková, jako nikdy předtím.

Jaké triky používáte při péči o okurky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články