Okurky se budou sklízet až do podzimu, zařídí hnojivo z chleba a jódu

Okurky se mohou na zahradě změnit doslova v plodící nezmary. Musíte je jen správně vyživit – a pak už se jen těšit z výsledků.

Jak zvýšit úrodu okurek: Cibulové slupky se nevyplatí vyhazovat, milují je i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Co se týče oblíbenosti patří okurky mezi topky českých zahrad (hned po rajčatech a salátu). A vlastně se není čemu divit – pokud jim dáte jen trochu péče, potěší vás prvními plůdky opravdu brzy. A čím častěji je sklízíte, tím více plodí. Ovšem v tomto ohledu jim může pomoci i to správné hnojivo, to je bez debat.

Výživové potřeby okurek

Okurky jsou převážně vodnaté – takže se bez dostatku vody opravdu neobejdou,  jak radí například magazín NašeZahrada. Ale vyžadují také vyvážený přísun základních živin (sem patří dusík, fosfor a draslík) a také mikroživin (hořčík, mangan a železo). Ty všechny totiž mají pro jejich optimální růst a vývoj opravdu zásadní význam. „Dostupnost těchto živin v půdě ovlivňuje nejen růst a výnos okurek, ale také jejich odolnost vůči stresu a chorobám,“ připomíná naše čtenářka zahradnice v jedné osobě paní Zdena T. z Kouřimi.

Směs chleba a jódu pomůže

Není ovšem třeba chodit do obchodu pro drahá hnojiva – skvěle totiž můžete využít třeba i zbytky z kuchyně v kombinaci s levným lékárenským pomocníkem. Začněte tím, že naplníte kbelík vodou a ponoříte do něj plátky nebo kousky chleba. Nechte je 24 hodin namočené na teplém místě. Po namočení chleba přidejte do směsi asi půl lahvičky (přibližně 5 ml) jodové tinktury. Roztok důkladně promíchejte pomocí dřevěné tyčinky nebo podobného nereaktivního nástroje a po zamíchání nechte hnojivo několik hodin odstát, aby se jód plně integroval.

Krásnou úrodu okurek letos obstará hnojivo z cibulových slupek

Červencové hnojivo pro okurky: Obří úrodu zařídí dřevěný popel i slunečnice

Před aplikací přeceďte potřebné množství a přelijte jej do postřikovače. Aplikujte hojně na listy okurek a zaměřte se zejména na starší listy a také na místa, která žloutnou nebo špatně rostou. „Toto ošetření je poměrně silné, proto se doporučuje počkat před opětovnou aplikací alespoň dva týdny. A roztok, který nepoužijete, skladujte na chladném místě (například ve sklepě), aby si zachoval svou účinnost. Vydrží tam klidně měsíc,“ dodává ještě paní Zdena.

Namísto komerčních hnojiv používají někteří zahrádkáři k výživě rostlin okurek inovativní domácí prostředek zahrnující chléb a jód. iZdroj fotografie: Freepik
Namísto komerčních hnojiv používají někteří zahrádkáři k výživě rostlin okurek inovativní domácí prostředek zahrnující chléb a jód.

Proč právě jód a chleba

Chléb poskytuje organickou hmotu a základní živiny a podporuje prospěšnou mikrobiální činnost v půdě, která podporuje zdravější růst vašich rostlin. A jód pak  podle informací z webu Blíže k přírodě působí jako přírodní antiseptikum a poskytuje ochranu proti různým patogenům a houbovým chorobám. A jako další skvělé hnojivo se hodí i fermentovaná tráva, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali.

Co dělat, když okurky žloutnou a usychají – první pomoc je důležitá

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články