Správné hnojení okurek jim může pomoci zrychlit vývoj a zlepšit růst. Stačí jen sáhnout po těch správných ingrediencích.
Hnojení okurek je třeba uchopit za ten správným konec už od úplného počátku jedině tak budete mít jistotu, že své rostliny vždy zásobíte dostatkem těch správných živin, jak píše web MagazínDoma. Velmi oblíbené je jejich hnojení popelem, ovšem aby bylo opravdu účinné, je třeba do něj přidat ještě jednu důležitou ingredienci, jak mi radila moje babička.
Hnojení okurek popelem a chlebem
Hnojení okurek dřevěným popelem a octem je jednou z mnoha alternativních metod hnojení, kterou lze použít pro zlepšení jejich zdraví a růstu. Tento způsob hnojení poskytuje řadu výhod, včetně zvýšení pH půdy, dodání těch správných živin a vytvoření ideálního prostředí pro růst okurek.
Dřevěný popel je velmi bohatý na živiny, jako jsou draslík, vápník a hořčík. Ocet navíc obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá snižovat pH půdy a vytváří tak ideální prostředí pro růst okurek. Lze ho použít samostatně nebo kombinovat s jinými osvědčenými hnojivy. Této kompozici ovšem chybí dusík, o který se postará právě starý chleba.
Ocet a popel na okurky – aplikace
Existuje několik způsobů, jak použít dřevěný popel a chléb jako hnojivo. Nejjednodušší je vzít půl kila starého pečiva, přidat k němu 500 ml octa a 5 litrů vody a vše nechat přes noc kvasit (ale klidně nechte celou směs odpočívat přes víkend, prospěšných živin se tak aktivuje více). Po louhování hnojivo přeceďte, přidejte dalších 5 litrů vody a použijte jako zálivku.
Jde to i samotným popelem
Chcete jednodušší způsob? Pak smíchejte dřevěný popel s vodou a použijte ho jako roztok k zalévání. Poměr je velmi jednoduchý, budete potřebovat 1 šálek popela na 5 litrů vody. Hnojivo nechte odstát po dobu 24 hodin a poté ho použijte k zalévání okurek. Anebo smíchejte dřevěný popel s kompostem nebo organickým hnojivem (další zdroje cenného dusíku) a tuto směs poté rovnoměrně rozložte na záhon.
Nechcete používat popel? Pak vsaďte na starý zahrádkářský recept, který zařídí maximální úrodu, o kterém psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno. Nebo může zkusit slupky od cibule podle návodu z magazínu iReceptář.