Okurky budou velké a šťavnaté, chce to lidovou zálivku z chleba

Správné hnojení okurek jim může pomoci zrychlit vývoj a zlepšit růst. Stačí jen sáhnout po těch správných ingrediencích.

Okurky velké jako nikdy, pomůže jim trocha levného cukru i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojení okurek je třeba uchopit za ten správným konec už od úplného počátku jedině tak budete mít jistotu, že své rostliny vždy zásobíte dostatkem těch správných živin, jak píše web MagazínDoma. Velmi oblíbené je jejich hnojení popelem, ovšem aby bylo opravdu účinné, je třeba do něj přidat ještě jednu důležitou ingredienci, jak mi radila moje babička.

Hnojení okurek popelem a chlebem

Hnojení okurek dřevěným popelem a octem je jednou z mnoha alternativních metod hnojení, kterou lze použít pro zlepšení jejich zdraví a růstu. Tento způsob hnojení poskytuje řadu výhod, včetně zvýšení pH půdy, dodání těch správných živin a vytvoření ideálního prostředí pro růst okurek.

Dřevěný popel je velmi bohatý na živiny, jako jsou draslík, vápník a hořčík. Ocet navíc obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá snižovat pH půdy a vytváří tak ideální prostředí pro růst okurek. Lze ho použít samostatně nebo kombinovat s jinými osvědčenými hnojivy. Této kompozici ovšem chybí dusík, o který se postará právě starý chleba.

Ocet a popel na okurky – aplikace

Existuje několik způsobů, jak použít dřevěný popel a chléb jako hnojivo. Nejjednodušší je vzít půl kila starého pečiva, přidat k němu 500 ml octa a 5 litrů vody a vše nechat přes noc kvasit (ale klidně nechte celou směs odpočívat přes víkend, prospěšných živin se tak aktivuje více). Po louhování hnojivo přeceďte, přidejte dalších 5 litrů vody a použijte jako zálivku.

Aby okurky nepodlehly letním nemocem a škůdcům a rostly opravdu rychle, potřebují tuto výživovou bombu

Jde to i samotným popelem

Chcete jednodušší způsob? Pak smíchejte dřevěný popel s vodou a použijte ho jako roztok k zalévání. Poměr je velmi jednoduchý, budete potřebovat 1 šálek popela na 5 litrů vody. Hnojivo nechte odstát po dobu 24 hodin a poté ho použijte k zalévání okurek. Anebo smíchejte dřevěný popel s kompostem nebo organickým hnojivem (další zdroje cenného dusíku) a tuto směs poté rovnoměrně rozložte na záhon.

Jak skladovat pečivo iZdroj fotografie: Depositphotos
Vývoj okurek je třeba mnohdy podpořit těmi správnými metodami. Obvykle stačí sáhnout pro ověřené domácí prostředky

Nechcete používat popel? Pak vsaďte na starý zahrádkářský recept, který zařídí maximální úrodu, o kterém psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno. Nebo může zkusit slupky od cibule podle návodu z magazínu iReceptář.

Zjistěte, jak si doma vyrobit opravdu po všech stránkách jednoduché hnojivo ze skořápek

Jaké jsou vaše osvědčené fígle při hnojení okurek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články