Okurky velké jako nikdy, pomůže jim cukr

Nejenom lidé rádi mlsají – naopak, milovníky sladkého najdete i mezi zeleninou. Například okurky se za cukrové hnojivo skvěle odvděčí.

Okurky velké jako nikdy, pomůže jim trocha levného cukru i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky jsou díky své univerzálnosti a relativně snadnému pěstování spolehlivým základem zahrad prakticky po celém světě. Dosáhnout velkých a zdravých plodů však může být někdy náročné, jak potvrzuje i web Blíže k přírodě.

Cukr může rostlinám prospívat

Cukr hraje ve vývoji rostlin klíčovou roli. Je primárním produktem fotosyntézy a slouží jako základní zdroj energie, který podporuje růst a vývoj plodů. Přidáním cukru do půdy nebo jeho použitím ve formě listové výživy můžete rostlinám dodat dodatečnou dávku energie, která podpoří jejich silnější růst. A právě věčně „hladové“ okurky to ocení nejvíce.

Jak cukr ovlivňuje fotosyntézu

Přidávání cukru rostlinám může ovlivnit rychlost jejich fotosyntézy. Zatímco rostliny při fotosyntéze přirozeně produkují cukr, externí dodávka jim může pomoci nasměrovat více energie na růst a produkci plodů. To je podle webu MagazínDoma výhodné zejména ve vrcholných fázích růstu, kdy rostliny zakládají plody.

Babiččino nejúčinnější hnojení okurek od dob ČSSR: Dodá jim šťavnatost, křupavost a prodlouží jejich životnost

Příprava hnojiva z cukru pro okurky

V nádobě smíchejte cukr a rýžovou mouku (od obojího stačí jedna lžíce). Vše zalijte teplou vodou, aby se cukr zcela rozpustil. Poté nechte roztok dva až tři dny odstát a mírně zkvasit. Tento proces pomáhá rozložit sacharidy na jednodušší formy, které rostliny snáze vstřebávají. Já ho dříve používala hned po přípravě a nebylo to ono, částečné zkvašení je opravdu lepší. Nakonec přeceďte a nařeďte zbylou kapalinu větším množstvím vody v poměru 1:5. Okurky zalévejte jednou týdně – ale snažte se, aby se voda nedostala na listy, jinak hrozí vznik plísně.

Aby se vašim okurkám letos opravdu perfektně dařilo, sáhněte po jednom opravdu sladkém hnojivu. Respektive po cukru. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim okurkám letos opravdu perfektně dařilo, sáhněte po jednom opravdu sladkém hnojivu. Respektive po cukru

Cukrovou vodu aplikujte brzy ráno. Toto načasování umožňuje, aby se voda vstřebala do kořenů před denním horkem, což může zvýšit účinnost a snížit odpařování,“ radí pan Zdeněk G. z Hradce nad Moravicí, který tento návod do redakce Chalupáři-Zahrádkáři zaslal. A vyzkoušet můžete i redakcí oblíbený síran amonný. Působí rychle a je také poměrně levný.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články