Nejlepší sousedé pro okurky: Luštěniny pro ně zlepší půdu, bylinky zase odeženou škůdce

Při pěstování okurek není rozhodující jen výběr stanoviště, zalévání a hnojení, ale také rostliny pěstované v jejich sousedství.

Okurky - pěstování na zemi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Před zahájením zahradnické sezóny je potřeba mít naplánováno, jaké druhy zeleniny a na jakých záhonech budete pěstovat. Brát v potaz byste měli nejen podmínky panující na konkrétním místě, ale i to, jaké plodiny budete vedle sebe pěstovat. Mezi rostlinami totiž – stejně jako mezi lidmi – panují různé vztahy, které je třeba při pěstování respektovat. Tomuto vlivu, který na sebe rostliny zároveň vyvíjí, se odborně říká alelopatie. Ta se týká mimo jiné i okurek. Zjistěte, jací sousedé jim budou vyhovovat.

Bylinky odeženou škůdce a ovlivní chuť

Aromatické bylinky na společném záhoně s okurkami mohou nadělat hodně užitku i škody. Vůně bazalky, kopru nebo petrželky dokáže odstrašit škůdce, jako jsou mšice, mravenci a jiný škodlivý hmyz, a ochrání okurky před plísňovými chorobami. Koriandr, oregano či majoránka povzbudí okurky ve zdárném růstu a vývoji. Na druhou stranu je potřeba být s bylinkami opatrný a nepřehnat to s jejich množstvím – mohou totiž ovlivnit chuť plodů.

Okurky se nesnesou s každou zeleninou

Při pěstování se vyplatí vsadit na různorodost – nebude-li se dařit s jedním druhem zeleniny, povede se s jiným. Navíc různé druhy zeleniny si mohou vzájemně prospívat. Okurky si budou rozumět s luštěninami, které mají pozitivní vliv na kvalitu půdy. Po jedné opoře se s nimi tedy může plazit hrášek či fazole. Vedle nich si může růst bob. Dobrým sousedem je kořenová zelenina, která provzdušní půdu. Pod oporou s okurkami může růst salát, který tak vytvoří přirozený mulč a ochrání půdu před vysycháním.

Oranžové květy lichořeřišnice iZdroj fotografie: Pixabay

Nebojte se kombinovat okurky s květinami

Kvetoucí rostliny nejen zkrášlí každou užitkovou zahradu, ale mohou mít velmi pozitivní vliv na prospívání zeleniny, okurky nevyjímaje. Univerzálními a nezastupitelnými pomocníky jsou měsíček lékařský, afrikány a lichořeřišnice neboli kapucínka, díky kterým se k vašim záhonům nepřiblíží hlístice a jiní škůdci. Jejich květy přilákají potřebné opylovače a hmyz živící se mšicemi. Nebojte se také okurky vysadit v blízkosti ovocných stromů nebo slunečnic, po nichž se mohou plazit.

Podívejte se, jak na pěstování okurek nakládaček ze semínek.

S jakými rostlinami kombinujete při pěstování okurky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články