Jak na obří okurky: Vyšší úrodu zařídí rohová moučka

Hnojiva na okurky nemusíte hledat ve specializovaných odděleních v obchodech. Pomohou vám i čistě přírodní prostředky.

Pár kapek ke kořenům: Vyšší úrodu okurek zařídí moučka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pěstování okurek může být příjemným koníčkem, ale i plodným podnikem. Při správné péči totiž můžete podle webu iReceptář tuhle lahodnou zeleninu sklízet bez potíží až do podzimu. Skvěle vám pomůže rohová alias kostní, rohokostní či rohovinová moučka.

Hnojení okurek je opravdu důležité

Okurky, stejně jako mnoho jiných rostlin, potřebují ke svému růstu především po všech stránkách vyváženou směs živin. Nejlépe se jim daří v půdě bohaté na dusík, ale potřebují také dostatečné množství fosforu a draslíku. Ideální hodnota pH půdy by se měla pohybovat mezi 6,0 a 6,8.

Rohová moučka pro okurky

Rohová moučka je známá především svými fungicidními vlastnostmi, které pomáhají předcházet půdním chorobám, jež okurky obvykle postihují (podle mých zkušeností k tomu dochází především v druhé polovině léta). Toto hnojivo také této oblíbené zelenině poskytuje pomalé uvolňování živin, zlepšuje strukturu půdy a pomáhá zvýšit její schopnost zadržovat vlhkost a také důležité živiny.

Bohatou úrodu okurek si v květnu zajistíte mléčným trikem. Vyroste jich tolik, že nebudete vědět, co s nimi

Jak aplikovat moučku na okurky

Rohovou moučku aplikujte během vegetačního období jednou za měsíc, aby se udržel obsah živin a omezil růst plísní.Ke každé rostlině stačí jedna vrchovatá lžíce. Tu vmíchejte do půdy a vše dobře zalijte. Ale pozor na teplotu vody – používejte jen tu odstátou, studená by okurkám šokovala kořeny a mohly by i uhynout,“ radí čtenářka Jana T. z Českých Budějovic, která redakci Chalupáři-Zahrádkáři s pěstováním okurek už radila dříve.

Pokud chcete, aby byla letos vaše úroda okurek opravdu maximální, musíte je pohnojit tím správným prostředkem. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete, aby byla letos vaše úroda okurek opravdu maximální, musíte je pohnojit tím správným prostředkem.

Společné pěstování s okurkami

Úrodu ovšem můžete podpořit i vhodnou výsadbou doprovodných plodin, jak radí například magazín NašeZahrada. Hodit se vám budou především tyto plodiny:

  • Měsíček lékařský: Je známý svou schopností odpuzovat škůdce.
  • Fazole: Vážou v půdě dusík, který mohou okurky využívat.
  • Ředkvičky: Pomáhají odhánět škůdce. Navíc jim svědčí stín pod listy, takže vás potěší i krásnou úrodou.
Co dělat, když okurky žloutnou a usychají – osvědčené rady

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články