Nenechte si ujít příležitost k maximalizaci úrody paprik. Stačí je právě teď pohnojit tím správným přípravkem – zvětší se několikanásobně.
Papriky jsou oblíbenou a všestrannou zeleninou, kterou lze spatřit na záhonech, ve sklenících i v pěstebních nádobách (mnohé odrůdy navíc bez potíží porostou i ve stísněném prostoru balkonu). Ať už jste zkušený zahrádkář, nebo se snažíte dohnat nepříliš dobrou sezónu na poslední chvíli, vsaďte na použití dřevěného popela a superfosfátu.
Jaké živiny papriky potřebují
Při nedostatku správné výživy nemusí plody papriky dosáhnout svého plného potenciálu, což povede k menším a méně chutným paprikám. Zaměřit byste se měli především na některé specifické živiny, konkrétně draslík, vápník a různé mikroživiny. Naopak nadměrné množství dusíku je pro vývoj plodů v tomto období spíše kontraproduktivní. Dusík je sice nezbytný pro růst listů, ale jeho nadbytek může vést k růstu příliš bujného olistění na úkor tvorby plodů, jak informuje web Zahrada.
Jak aplikovat hnojivo na papriky
Jak krok za krokem použít dřevěný popel a superfosfát ke zvětšení velikosti plodů paprik? Nejdříve si připravte potřebné ingredience:
- Najděte 10litrový kbelík nebo jinou vhodnou nádobu.
- Opatřete si dřevěný popel z krbu nebo kamen na dřevo (pozor, nesmí pocházet z pálení chemicky ošetřeného dřeva).
- V zahradnictví si pořiďte superfosfát s mikroživinami.
V 10litrovém kbelíku smíchejte 2 šálky dřevěného popela. Do kbelíku přidejte superfosfát podle pokynů na obalu a roztok důkladně promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné rozložení složek. Každou rostlinu poté zalijte 0,5 až 1 litrem roztoku dřevěného popela a superfosfátu. Zaměřte se na kořeny – zálivka by podle portálu FlóraNaZahradě nikdy neměla smočit listy.
Posílení v polovině sezóny
Po sklizni první vlny paprik zvažte druhou aplikaci roztoku dřevěného popela a superfosfátu. Ten dodá výživu zbývajícím květům a drobným plodům a podpoří jejich rychlý růst a vývoj. A myslete také na to, že během období plození vyžadují papriky dostatek vody. Nedostatečná zálivka může vést k opadu květů a mladých plodů. Pro zdravý vývoj svých rostlin proto udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. A místo vody jim čas od času můžete dopřát i mléko, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.