Přebytek mléka dejte paprikám, odvděčí se božskou úrodou

Zbytky mléka (i toho prošlého) a dalších mléčných výrobků se dokážou uplatnit jako hnojivo. Naučte se je správně používat.

i Zdroj fotografie: DLR_de / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vypěstování bohaté a chutné úrody zralých a šťavnatých paprik vyžaduje především správnou péči o rostliny. Dodržováním určitých zásad, od výživy půdy až po stimulaci růstu a dozrávání, můžete významně ovlivnit výnos svého záhonu a samozřejmě i kvalitu sklizených paprik. Jednou z netradičních, ale účinných metod, aktuálně populárních nejen mezi milovníky ekologického zahradničení, je využití přebytečného mléka jako přírodního hnojiva.

Základ by měly tvořit osvědčené prostředky

Pro zajištění bohaté úrody je nezbytné při hnojení paprik dodržovat správné postupy. Vyplatí se používat především organická hnojiva, jako je kompost nebo hnůj, která dokáží téměř zázračně obohatit půdu o důležité živiny a posílit imunitu rostlin. Organické hnojivo aplikujte každých 14 dní po objevení prvních výhonků, abyste rostlinám paprik dodali prvky nezbytné pro jejich vývoj. Jen samo o sobě však stačit nebude. Jak totiž plody budou růst, začnou se stávat mnohem náročnějšími.

Stimulace růstu a dozrávání

Podpoření aktivního růstu a správného dozrávání paprik vyžaduje použití stimulátorů. Jeden z účinných stimulátorů lze připravit pomocí epsomské soli, která obsahuje hořčík a síru. Hořčík je nezbytný pro kvetení a tvorbu plodů, zatímco síra napomáhá lepšímu dozrávání. Roztok připravíte tak, že rozpustíte 1 polévkovou lžíci epsomské soli ve 4 litrech vody a každých 14 dní jím rostliny zalijete. Tím se zvýší kvetení, podpoří se nasazování plodů a zlepší celkový vývoj rostlin. A pomoci vám může i obyčejný Aspirin.

Síla mléka pro papriky

Mléko je pro každého zahrádkáře velmi vítaným pomocníkem. Obsahuje různé základní živiny včetně vápníku a dalších mikroprvků, které posilují stonky a podporují vývoj kořenů. A jak ho používat? Je to opravdu jednoduché. Nařeďte ho s vodou v poměru 1:10 a používejte ho jako doplňkové tekuté hnojivo pro rostliny paprik (jednou za tři týdny to bohatě stačí). Pokud budete tento postup aplikovat až do konce sezóny, zvýšíte tak produkci plodů i odolnost rostlin vůči chorobám. Vápník a mikroprvky v mléce mají totiž pro rostliny paprik mnohostranný přínos.

Plata od vajec určitě nevyhazujte, na zahradě vám dobře poslouží iZdroj fotografie: Freepik

Vápník hraje zásadní roli při tvorbě buněčných stěn, což vede k silnějším stonkům a lepší odolnosti vůči chorobám. Kromě toho pomáhá předcházet hnilobě konců květů, což je častý problém u paprik, který způsobuje černé skvrny na spodní části plodů. Mikroprvky obsažené v mléce pak přispívají k celkovému zdraví rostlin, posilují imunitní systém a zvyšují schopnost rostlin bránit se škůdcům a chorobám. Budete se tak moci těšit z bohaté úrody chutných a výživných paprik, které budou jistě chloubou vaší zahrady.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rostliny paprik?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články