Paprikám se bude dařit jedna báseň, do půdy stačí přidat superfosfát

Nenechte si ujít příležitost k maximalizaci úrody paprik. Stačí je právě teď pohnojit tím správným přípravkem – zvětší se několikanásobně.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Papriky jsou oblíbenou a všestrannou zeleninou, kterou lze spatřit na záhonech, ve sklenících i v pěstebních nádobách (mnohé odrůdy navíc bez potíží porostou i ve stísněném prostoru balkonu). Ať už jste zkušený zahrádkář, nebo se snažíte dohnat nepříliš dobrou sezónu na poslední chvíli, vsaďte na použití dřevěného popela a superfosfátu.

Jaké živiny papriky potřebují

Při nedostatku správné výživy nemusí plody papriky dosáhnout svého plného potenciálu, což povede k menším a méně chutným paprikám. Zaměřit byste se měli především na některé specifické živiny, konkrétně draslík, vápník a různé mikroživiny. Naopak nadměrné množství dusíku je pro vývoj plodů v tomto období spíše kontraproduktivní. Dusík je sice nezbytný pro růst listů, ale jeho nadbytek může vést k růstu příliš bujného olistění na úkor tvorby plodů, jak informuje web Zahrada.

Pokud se vašim sazenicím paprik nedaří právě optimálně, měli byste zbystřit. Například na zkroucené listy je třeba zareagovat včas.

Rekordní úroda paprik se stane realitou, pomůže postřik z droždí

Jak aplikovat hnojivo na papriky

Jak krok za krokem použít dřevěný popel a superfosfát ke zvětšení velikosti plodů paprik? Nejdříve si připravte potřebné ingredience:

  • Najděte 10litrový kbelík nebo jinou vhodnou nádobu.
  • Opatřete si dřevěný popel z krbu nebo kamen na dřevo (pozor, nesmí pocházet z pálení chemicky ošetřeného dřeva).
  • V zahradnictví si pořiďte superfosfát s mikroživinami.

V 10litrovém kbelíku smíchejte 2 šálky dřevěného popela. Do kbelíku přidejte superfosfát podle pokynů na obalu a roztok důkladně promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné rozložení složek. Každou rostlinu poté zalijte 0,5 až 1 litrem roztoku dřevěného popela a superfosfátu. Zaměřte se na kořeny – zálivka by podle portálu FlóraNaZahradě nikdy neměla smočit listy.

Jak na maximální úrodu paprik iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít opravdu obří úrodu paprik, pak je pohnojte tím správným prostředkem. Budete příjemně překvapeni

Posílení v polovině sezóny

Po sklizni první vlny paprik zvažte druhou aplikaci roztoku dřevěného popela a superfosfátu. Ten dodá výživu zbývajícím květům a drobným plodům a podpoří jejich rychlý růst a vývoj. A myslete také na to, že během období plození vyžadují papriky dostatek vody. Nedostatečná zálivka může vést k opadu květů a mladých plodů. Pro zdravý vývoj svých rostlin proto udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. A místo vody jim čas od času můžete dopřát i mléko, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

Jaké jsou vaše triky pro maximální sklizeň paprik?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články