Pro zahrádkáře, kteří usilují o delší a produktivní sklizeň paprik, je zásadní dodržovat několik důležitých pravidel. Ta se týkají hlavně výživy.
Stejně jako všechny ostatní rostliny i papriky potřebují pro svůj růst a tvorbu kvalitních plodů vyváženou výživu plnou živin. Tyto živiny jsou nezbytné pro různé fyziologické procesy, včetně fotosyntézy, vývoje plodů a celkového zdraví rostlin.
Poslouží kompost i fermentovaná tráva
Vytvoření kompostu je velmi jednoduché. Lze k němu použít plastový nebo dřevěný kompostér nebo pro jeho umístění vykopat díru v zemi, kterou budete postupně plnit organickým materiálem. Vhodnými složkami jsou větve a spadané listí, dřevěný popel a slupky ovoce a zeleniny. Ne všechny zbytky z vaší domácnosti je však dobré na kompost přidávat. Mohou totiž přilákat nežádoucí pozornost škůdců a dalších živočichů nebo zpomalit procesy rozkladu odehrávající se uvnitř. Blíže o tom Chalupáři-Zahrádkáři psali v tomto článku.
Pro papriky je jako výživa přímo ideální. Pokud ho však nemáte po ruce, budete muset trochu improvizovat. Fermentované hnojivo z trávy není na výrobu nijak složité a snadno ho připravíte i na malé zahradě. Stačit vám bude jen plastový pytel.
Jak na hnojivo z fermentované trávy
Posekanou trávu jednoduše nechte s pomocí vody trochu „uležet,“ jak radí web NašeZahrada. Stačí ji jednoduše nasypat do velkého pevného plastového pytle, přidat trochu vody (tráva by měla dobře nasáknout) a nechat na slunném místě 14 dní kvasit. A vyzkoušet můžete i dva šikovné tipy pro urychlení celého procesu.
- Hnůj: Přidání slepičího, kravského nebo koňského hnoje může vnést do směsi další mikroby, kteří urychlí rozklad.
- Listy komonice lékařské: Listy komonice jsou známé svým vysokým obsahem dusíku a poslouží tedy jako vynikající aktivátor.
Po této době stačí jen přecedit vzniklou tekutinu a použít ji jako zálivku, jak radí web iReceptář. Podle mých zkušeností skvěle vyživí nejen papriky, ale i všechnu ostatní plodovou zeleninu. Použití dvakrát do měsíce bohatě stačí.