Péče o hrozny v červenci: Prostřihování a 2 kbelíky vody pod každý keř

Správná péče o vinnou révu v červenci není nijak komplikovaná. Stačí jí dopřát kvalitní prořezávání a dostatek vody. Maximální úroda bude zaručena.

K dokonalé úrodě pomůže vaší vinné révě voda se sodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vinná réva vás při správné péči a výživě odmění během podzimu bohatou úrodou lahodných a šťavnatých plodů. Kromě pravidelné péče je však třeba právě v tomto období klást důraz na některé důležité postupy péče, bez nichž se keřů obalených množstvím plodů jednoduše nedočkáte.

Jak na správný řez vinné révy

Řezem se rozumí zastřihávání mladých výhonků, které vyrůstají z paždí listů. Tento postup by se měl provádět na jaře a na podzim, kdy réva aktivně roste. Pokud se prořezávání zanedbá, výhony nekontrolovaně rostou, stíní zrající hrozny a v konečném důsledku snižují jejich růst a kvalitu. Výhony stříhejte těsně nad druhým listem pomocí ostrého nože nebo zahradnických nůžek. Důležité je také révu prořezávat a vyvazovat. A odstraňte také špatně vyvinuté a nemocné hrozny, aby se vinná réva pod jejich tíhou nezlomila.

Zavlažování je také důležité

V horkém počasí vyžadují hrozny pravidelnou zálivku, aby se jim dobře dařilo. Každý keř vinné révy potřebuje přibližně 16 litrů vody na zavlažování každé 2 až 3 dny (nebo častěji podle potřeby). Nedostatečné zavlažování může způsobit praskání bobulí, zejména při náhlých prudkých lijácích v horkých dnech. Pro udržení maximální vlhkosti je vhodné půdu kolem keřů také mulčovat. Do zálivky je jako hnojivo vhodné přidat i dusičnan amonný.

Péče o hrozny v červenci musí zahrnovat prořez a zálivku iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak a čím vinnou révu mulčovat

Vhodné je zejména organický mulč, jako je například sláma, posekaná tráva, listí, piliny nebo kompost. Mulčování organickým materiálem pomáhá udržovat vlhkost půdy, zlepšuje její strukturu a postupně do ní díky rozkladu dodává i živiny. Další možností je použití kůry z jehličnatých stromů. Kůra nebo dřevěný mulč představuje pro mulčování vinic esteticky příjemnou alternativu.

Tento druh mulče navíc pomáhá udržovat vlhkost půdy, potlačuje růst plevelů a může přispět k ochraně kořenů révy před extrémními teplotami. Můžete ovšem použít i netkanou textilii. Často se doporučuje především ta černá, která jako bonus pomáhá zahřívat půdu a prodlužuje vegetační období révy i o několik týdnů.

pěstování hroznů iZdroj fotografie: Pixabay

Ošetření proti chorobám

Hroznová réva bývá často náchylná k různým chorobám, jako je padlí, plíseň révová a plíseň šedá. Jako ochranu je třeba použít vhodné fungicidy, a to přibližně ve chvíli, kdy bobule dorostou do velikosti asi 0,5 cm. Po ošetření fungicidem je však nutné počkat se sklizní alespoň 30 dní. Správné načasování je tedy klíčové.

Červencová péče o révu v kostce

A proč všechnu tuto péči vaší rostlině dopřát? Správný řez umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu a pronikání slunečního záření, což snižuje riziko vzniku chorob. Dostatečné zavlažování udržuje révu v horkých letních měsících hydratovanou, což předchází dehydrataci a praskání bobulí. A včasné ošetření fungicidy pomáhá chránit hrozny před běžnými chorobami a zajišťuje jejich vynikající kvalitu a chuť.

Jak se o svou vinnou révu staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články