Jak na pěstování batátů v roce 2023: Od volby správné odrůdy až po hnojení

Pěstování batátů u nás ještě není příliš rozšířené. Ale je to škoda, protože jde o opravdu nenáročné plodiny, kterým se daří všude.

Pěstování batátů je jednodušší, než si lidé myslí – stačí vsadit na šikovné triky i Zdroj fotografie: Arthur Chapman / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
                   

Sladká brambora alias batát (Ipomoea batatas) je rostlina původem z tropické Ameriky, která se dnes pěstuje v mnoha částech světa. Většinou si sladké brambory spojujeme s jižními oblastmi, ale moderní odrůdy již umožňují úspěšné pěstování i v mírném podnebí. Pokud se chystáte pěstovat sladké brambory i vy, měli byste se však předtím seznámit s některými specifiky.

Různé odrůdy sladkých brambor

Klasické odrůdy sladkých brambor, které se po staletí pěstovaly v tropech a subtropech, dozrávají pomalu. Obvykle jim to trvá více než 180 dní. Tyto odrůdy nejsou vhodné pro naše klimatické pásmo, protože sladký brambor je velmi teplomilný a při teplotách pod +10 °C přestává růst. Rozhodně se tedy nepokoušejte vysazovat batáty zakoupené v obchodech s potravinami.

Nicméně moderní odrůdy sladkých brambor zvládnou vytvořit úrodu za pouhých 90 až 100 dní, takže vyžadují pouze krátké léto. Pokud chcete pěstovat sladké brambory, vyberte si odrůdu, která je vhodná pro naše podnebí – hlízy lze zakoupit u několika renomovaných pěstitelů (nejčastěji přes internet) a dařit se jim bude i v květináči.

Pěstování batátů je jednodušší, než si lidé myslí – stačí vsadit na šikovné triky iZdroj fotografie: Forest & Kim Starr / Creative Commons / CC BY-3.0

Podmínky pro pěstování sladkých brambor

Batáty potřebují slunné a chráněné stanoviště. Důležitá je také půda, protože sladký brambor je velmi vybíravý. Mnohem lépe roste na lehkých úrodných půdách než na těch těžkých a chudých. Zemina na záhonech by pak měla být neutrální nebo mírně kyselá.

Hnojení a péče o sladké brambory

Sladké brambory jsou rostliny, které pro svůj růst potřebují množství živin, takže je důležité, aby byly vysazeny na dobře hnojené půdě. Na podzim před výsadbou byste měli přidat na každý metr čtvereční půdy 1/2 kbelíku dobře uzrálého kompostu nebo humusu, 1 polévkovou lžíci síranu draselného a 1,5 polévkové lžíce superfosfátu. Pokud to nestihnete, proveďte to na jaře nejméně 14 dní před tím, než batáty záhonu svěříte.

Pěstování batátů je jednodušší, než si lidé myslí – stačí vsadit na šikovné triky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysazovat sladké brambory

Do záhonů se vysazují hlízy s naklíčenými očky. První měsíc je proto třeba je třeba je hojně zalévat, dokud dobře nezakoření. Poté se zálivka postupně snižuje a obvykle postačí dodat na záhon vodu jednou za 10 dní (snad jen vyjma období velkých veder). 20 až 30 dní před sklizní je pak třeba přísun vláhy maximálně omezit, jinak může být ohrožena trvanlivost uskladněných hlíz.

Sklizeň batátů probíhá kolem poloviny září za suchého a slunečného počasí (vhodné období poznáte tak, že listy a vrcholy rostlin začnou žloutnout a vadnout). Po vyrytí je třeba nechat hlízy na zahradě asi půl dne sušit. Následně se roztřídí a uskladní.

Jak pěstovat batáty v nádobách

Jaké netradiční druhy zeleniny letos na zahradě budete pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články