Pěstování bazalky v květináči aneb jak na zásobu šťavnatých zelených listů

Bazalka patří mezi nejoblíbenější letní bylinky. Pokud ji však chcete pěstovat opravdu správně, musíte dodržovat několik pravidel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bazalka (Ocimum) je jednou z nejoblíbenějších bylin na celém světě. Pochází z tropických oblastí Asie a patří do čeledi hluchavkovitých. Díky své charakteristické vůni a chuti se používá k dochucení mnoha druhů pokrmů, ovšem pokud si ji pořídíte v obchodě v podobě čerstvě natě, není bohužel nakloněna příliš dlouhému skladování. Nezbývá tedy, než si ji vypěstovat. Pár osvědčených tipů a triků vám s tím pomůže.

Místo a světlo aneb kde pěstovat

Bazalka potřebuje dostatek slunce, ale zároveň je třeba ji chránit před extrémními podmínkami. Místo, kde tuto bylinku pěstujete, by proto mělo být dobře osvětlené, ale zároveň chráněné před přímým slunečním zářením (ranní a večerní slunce jí nevadí). Ideální je místo na jižní straně domu nebo balkonu, kde bude mít rostlina přístup ke slunci v průběhu dopoledne a zároveň na ni nedosáhne polední úpal.

Přísun vody je důležitý

Správné zalévání je pro zdraví bazalky také zásadní. Bazalka preferuje středně vlhkou půdu, takže ji zalévejte pravidelně (ale s mírou). Pokud je půda příliš mokrá, může dojít k hnilobě kořenů a rostlina uhyne. Ovšem je-li naopak půda příliš suchá, rostlina osychá a její listy tvrdnou a zasychají. Při přesazování do květináče nezapomeňte ani na dobrou drenáž. Pokud má totiž bazalka trvale přemokřené kořeny, pak velmi brzy uhyne.

Vhodný substrát a jak ho vybrat

Bazalka potřebuje dobře odvodněnou půdu s pH mezi 6,0 až 7,5. Pokud je substrát příliš kyselý, může to vést ke žloutnutí listů a zpomalenému růstu. Nejlepší je pro ni kvalitní univerzální substrát, do něhož se před výsadbou přimíchá kompost nebo jiné organické hnojivo.

Pěstování bazalky iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte na přísun živin

Bazalku na parapetu i v truhlíku lze hnojit organickým nebo syntetickým hnojivem. Nejlepší je začít s tímto procesem 2 až 3 týdny po výsadbě a ve stejném intervalu pokračovat. A nezapomeňte také pravidelně vyštipovat objevující se květy. Ty totiž zhoršují chuťové i aromatické vlastnosti křehkých lístků.

Proč bazalka v květináči hyne

Pokud se vaší bazalce nedaří, bude na vině pravděpodobně nějaké onemocnění. Podívejte se na potíže, které ji nejčastěji sužují.

Fusarium oxysporum – zákeřná houba

Jedním z nejčastějších problémů, který může bazalku potkat, je houbové onemocnění zvané Fusarium oxysporum. Tato houba se vyskytuje především v teplých podmínkách a v kyselých půdách. Pokud je vaše bazalka postižena tímto onemocněním, pak začíná obvykle velmi rychle žloutnout a usychat. Takovou rostlinu okamžitě odstraňte, abyste zabránili šíření houby na další rostliny.

Bazalku si lze jednoduše namnožit dvěma způsoby iZdroj fotografie: Depositphotos

Antraknóza a černé skvrny

Dalším častým problémem bazalky je antraknóza, způsobená houbou Colletotrichum. Toto onemocnění se projevuje černými skvrnami na listech a stoncích. Pomůže postřik. Toto onemocnění bývá způsobeno náhlými změnami teploty (například mezi horkými a vlhkými dny a chladnými nocemi). Často se objevuje i u rychlených bylinek prodávaných v supermarketech.

Kořenová hniloba bazalky

Žluté listy nebo zažloutlé tečky na nich značí pravděpodobně kořenovou hnilobu. Tu způsobují bakterie Pythium ultimum a Phytophthora, které se šíří hlavně ve vlhkých půdách. Mezi rostlinami se snadno přenáší prostřednictvím zahradnických nástrojů, zbytků rostlin a nesterilizovaných květináčů. Zasažené rostliny proto opatrně zlikvidujte a vše, s čím přišly do styku, vydezinfikujte.

Jak pěstovat bazalku pravou v květináči

Které druhy bylinek pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články