Pěstování cibule doma: Jde to v kýblu i lavoru

Nekupujte si další cibuli, vypěstujte si namísto toho vlastní úrodu. Jde to i bez zahrádky. Stačí vám k tomu kýbl, lavor nebo velká mísa. Vyzkoušejte také tento jednoduchý postup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlastní pěstování ovoce a zeleniny se těší čím dál větší oblibě. Nejen že tím ušetříte spoustu peněz, ale také mají tyto plody mnohem lepší chuť. Některé druhy si můžete snadno vypěstovat i bez vlastní zahrady. Stačí vhodná nádoba (a dodržování určitých pravidel) a můžete se těšit z vlastní úrody. Takto si snadno vypěstujete nať cibule na parapetu.

Příprava cibule na výsadbu

Než se pustíte do výsadby, je potřeba připravit jednotlivé cibule. Pro tento účel zvolte raději menší kousky. Cibuli nejprve oloupejte a zbavte všech suchých slupek. Následně ostrým nožem opatrně odřízněte vrchní špičku. Takto si připravte libovolné množství, které budete chtít zasadit a doma pěstovat. Všechny kousky by měly být zdravé a bez známek plísně nebo hniloby.

Vhodná nádoba je základ

Do zvoleného kýblu, lavoru, mísy nebo jiné pěstební nádoby nasypte úrodný a dobře propustný substrát. Pro pěstování cibulí vám vystačí i velká ale mělká mísa, kterou naplníte jen zhruba do půlky. Čím větší nádobu zvolíte, tím více substrátu budete potřebovat. Kdybyste cibuli zasadili příliš nízko, zamezíte tím přístupu vzduchu a světla.

pěstování cibule na parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsadba cibule do nádoby

Jakmile máte nádobu se substrátem připravenou, položte na zeminu připravené cibule. Nemusíte mezi nimi dodržovat velké vzdálenosti. Jednotlivé kusy mohou být poměrně natěsno vedle sebe. Opatrně zalejte dostatečným množství vody a umístěte nádobu na světlé a teplé místo. Po dvou dnech se objeví první rostoucí klíčky a zhruba po 12 dnech můžete cibulové výhonky opatrně odříznout a použít k přípravě pokrmů.

Na co si dát pozor

Nezapomínejte cibule pravidelně a dostatečně zalévat. Půda by však neměla být přemokřená, protože to by mohlo zapříčinit vznik plísní a dalších chorob nebo dokonce zahnívání  kořenů. Pokud se vám bude zdát, že rostliny nerostou, zkuste je přemístit na světlejší místo nebo jejich růst podpořit vhodnými hnojivy. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, můžete se brzy těšit na vlastní úrodu.

Jak na pěstování jarní cibule

Jak pěstujete cibuli doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články