Pěstování hrachu tak, aby plodil celý rok. Klíčem k úspěchu je správné načasování

Čerstvý zelený hrášek je jednou z největších letních pochoutek. Abyste si užili jeho bohatou úrodu, pamatujte při jeho pěstování na tato jednoduchá pravidla.

i Zdroj fotografie: Kolforn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Léto se nese ve znamení sklizně všemožných plodů ovoce a zeleniny, které slouží k přípravě vynikajících pokrmů i jako zdroje vitamínů a dalších potřebných látek. Zasaďte si na zahradě hrášek a užijte si jeho výtečné lusky. Čím více péče vysazeným rostlinám na jaře věnujete, tím větší a chutnější vaše úroda na vrcholu sezony bude.

Vyberte si vhodnou odrůdu

Než se pustíte do samotného výsevu, je potřeba si rozmyslet, jaký hrách vlastně chcete pěstovat. Některé odrůdy se pěstují pro šťavnaté a křupavé lusky, jiné pro velké a sladké hráškové kuličky. Chuť lusků i kuliček se může mezi jednotlivými odrůdami lišit. Než si semena pořídíte, nastudujte si důkladně jejich jednotlivé vlastnosti, abyste úrodou nakonec nebyli zklamaní.

Jak pěstovat zelený hrášek

Semena hrachu jsou velmi odolná a snesou i slabé přízemní mrazy. Jeho výsev si proto (podle odrůdy) můžete naplánovat hned na začátek jara, jakmile se půda prohřeje alespoň natolik, aby se s ní dalo dobře pracovat. Těmto rostlinám vyhovuje plné slunce nebo částečný polostín. Můžete je tedy umístit na problematické části záhonů, kde se jiným rostlinám příliš dobře nedaří. Abyste podpořili růst hrachu do výšky, nezapomeňte jeho výhonky podepřít a uvázat ke kolíkům zapíchnutých do země. 

hrášek, plod, lusky, květ iZdroj fotografie: Pixabay

Pro výsev semen si do země vyhlubte díry maximálně 2 cm hluboké. Kuličku hrášku do díry vhoďte a zakryjte zeminou. Pro lepší klíčivost můžete přes noc semena namočit do vody. Mezi jednotlivými semeny dodržujte vzdálenost alespoň 10 cm, aby rostlina i její kořeny měly kolem sebe dostatek prostoru k růstu. Vhodnými stimulátory růstu můžete klíčivost hrachu uspíšit.

Jak pečovat o rostliny hrachu

Aby vám hrách dobře prospíval, měl by mít denní přísun slunce alespoň po dobu 6 hodin a teploty by se měly pohybovat okolo 20 °C. Příliš vysoké teploty mohou rostlině naopak uškodit. Půdu byste měli udržovat dostatečně vlhkou, ale ne příliš mokrou. Přemokřená zemina může způsobit zahnívání jeho jemných kořenových vláken. Při extrémním suchu nasypte na podloží hrachu mulčovací směs, která dokáže část vody zadržet a udržet pro rostlinu dostatečnou vlhkost.

Nejčastější chyby při pěstovávání hrachu iZdroj fotografie: Depositphotos

Celkově hrách vyžaduje úrodné hlinité podloží, které dobře odvádí vodu. Před výsadbou můžete půdu v záhonech obohatit vyzrálým kompostem, ze kterého bude hrách postupně čerpat živiny. V chladnějších dnech navíc kompost ochrání kořeny slabé kořeny rostlin před zmrznutím.

Jak správně hrách hnojit

Pokud jste použili k přípravě záhonů kompostu nebo hnůj, nemusíte po celou dobu pěstování hrachu půdu ničím obohacovat. V opačném případě použijte hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík. V dalších letech byste se měli vyhnout pěstování hrachu na stejném místě alespoň po následující 4 roky, aby se dokázaly obnovit zdroje některých složek v půdě.

Jak si zajistit dlouhou sklizeň hrachu

Jak pečujete o vysazený hrách vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články