Rada zahradníka na domácí pěstování velkého množství jahodových sazenic. Klíč k úspěchu se skrývá v půdě

Při pěstování jahod se nemusíte spoléhat jen na sazenice z obchodu. Pokud hledáte zahrádkářskou výzvu, můžete to zkusit ze semen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Na zahradách se nejčastěji pěstuje jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa, nazývaný rovněž Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora). Jde o druh vzniklý křížením dvou druhů jahodníku. Jedním z „rodičů“ byl jahodník virginský (Fragaria virginiana), tím druhým pak jahodník čilský (Fragaria chiloensis). Ovšem pěstovat lze i jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též jako lesní jahoda. A jak na výsev ze semen?

Jak pěstovat jahody ze semen

Pěstování jahod ze semen může být trochu obtížnější než ze sazenic, ale samozřejmě to možné je. Vyplatí se to zejména u odrůd, které se velmi těžce shánějí. Semena jahod lze zakoupit v zahradnických centrech nebo online. Můžete také použít semena ze zralých jahod, ale musíte být opatrní, protože ne každé semeno bude klíčit.

Připravte půdu pro semena

Jahody preferují propustnou půdu s vysokým obsahem organických látek. Půdu můžete smíchat s rašelinou nebo perlitem, aby se zlepšila drenáž. Také by měla být mírně kyselá. Poté zasaďte semena do hloubky asi 1 cm (ne více). Pokud máte více semen, nechte mezi nimi dostatečný prostor, aby mohla růst. Semena mírně zalijte a průběžně se ujišťujte o tom, že je půda rovnoměrně vlhká, ale ne přemokřená.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zálivku každopádně provádějte velmi jemně, aby se semena nevymyla. A jak je to s teplotou? Jahody potřebují teplotu kolem 20 až 25 °C k tomu, aby úspěšně vyklíčily. Vyplatí se je tedy vypěstovat ve vyhřívané místnosti někde blízko topení. Tedy už jen stačí čekat. Jakmile semena vyklíčí a vyrostou do fáze, kdy budou mít nejméně dva pravé listy, přemístěte je do samostatných květináčů nebo kontejnerů s půdou. Na záhon se mohou podívat v dalším roce. Ovšem lesní jahody můžete pěstovat klidně i na parapetu.

Jednodušší množení díky odnožím

Jahod lze ovšem množit i mnohem jednodušeji, a to prostřednictvím odnoží. Vyberte si zdravou a silnou rostlinu s velkým množstvím zdravých dceřiných rostlin. Pokud se na jednom šlahounu nachází více sazenic, použijte primárně vždy tu největší. Poté vyjměte dceřiné rostliny z hlíny. Pokud se vám nedaří dceřiné rostliny odtrhnout, můžete šlahouny jednoduše přestřihnout. Poté připravte půdu pro nové rostliny.

Použijte speciální substrát pro jahody nebo alespoň na nějaký hodně propustný a výživný. Poté zasaďte dceřiné rostliny do půdy. Ujistěte se, že kořeny jsou pokryté půdou, ale zároveň ne příliš hluboko. A jak na zálivku? Zalévejte nové rostliny pravidelně, ale ne příliš často. Jahody potřebují vlhkost, ale zároveň nesnášejí přemokření. A pamatujte také na to, že jahody potřebují dostatek světla k růstu. V neposlední řadě se rovněž informujte o tom, kdy je tento krok vhodné provést. Jedině tak si zajistíte úspěch.

Při pěstování jahod se nemusíte spoléhat jen na sazenice z obchodu. Pokud hledáte zahrádkářskou výzvu, můžete to zkusit ze semen iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět

Po několika týdnech by nové rostliny měly začít růst. Pokud je budete pravidelně zalévat a dopřávat jim slunce, brzy se z nich stanou zdravé a silné rostliny jahodníků, které vás již brzy potěší bohatou úrodou. Na zimu se je však rozhodně vyplatí zazimovat – tedy alespoň během prvního roku, kdy jsou nejchoulostivější.

Vyberte si tu správnou odrůdu jahod prostřednictvím testu chuti

Jaké jsou vaše triky pro pěstování jahod?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články