Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je druh rostliny z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), který můžete znát také pod jménem „kanadská borůvka”. Tento ovocný keř se v posledních letech stal velmi oblíbeným a najdete ho na mnoha zahrádkách. Je totiž poměrně nenáročný na pěstování a tvoří velice chutné plody kulatého tvaru a modré barvy plné vitamínů. Abyste se ovšem dočkali té nejbohatší sklizně, je třeba držet se několika zásad, díky nimž podpoříte jak zdraví, tak i plodnost keře.
Jak pěstovat kanadské borůvky
Kanadská borůvka vám bude prosperovat v půdách, jejichž pH se pohybuje okolo hodnot 3,5 až 4. Místo pěstování by mělo být slunné. Keř potřebuje přísun slunečních paprsků alespoň 6 hodin denně, nevysazujte ho tedy v blízkosti vysokých dřevin. Dále myslete na ochranu před silným větrem, který negativně působí na tvorbu květních pupenů. Výsadbu můžete provádět prakticky celoročně, nejlepším termínem jsou však podzimní měsíce. Spon je roven 1,5 x 1,5 metru.
Řez kanadské borůvky
Během vegetační sezóny pak borůvky pravidelně zalévejte dešťovou vodou, která je mírně kyselá. Nezapomínejte také na časté hnojení hnojivy určenými kyselomilným rostlinám. Sáhnout může po kapalných přípravcích (aplikujte formou zálivky ke kořenovému systému) nebo po granulích (obsahují fermentovaný kravský a koňský hnůj, drcenou rohovinu a guáno z trusu mořských ptáků).
Tvorbu plodů podpoříte i řezem provedeným brzy na jaře. Ten musí být ovšem vykonán naprosto správně. Počínejte si následovně:
- Odstraňte rostlinné části poškozené mechanicky či od škůdců.
- Zbavte se tenkých rozvětvených výhonů.
- Odstřihněte křížící se větve (tímto napomůžete přístupu světla ke všem listům).
- Odřízněte nevyzrálé a jednoleté větve, které mají maximálně 50 cm.
U keřů starších méně než tři roky ponechte po řezu pouze několik silných výhonů, které rostou co nejvíce vzpřímeně.
Tipy pro pěstování borůvek
I když se brusnice chocholičnatá řadí mezi samosprašné rostliny, nejkvalitnějšího opylení se dočkáte jen v případě, že vedle sebe vysadíte více jedinců. Díky tomuto opatření pak budou plody větší, početnější a chutnější. Obzvláště dobrých výsledků docílíte, pokud okolo keřů vysadíte květiny, které často navštěvují čmeláci. Tento hmyzí druh je významným opylovačem borůvek.
Pokud dodržíte veškerá výše uvedená opatření, budete se během července a srpna těšit bohaté úrodě plodů, jež nebudete stíhat sbírat. Jejich velikost se liší podle odrůdy, které se dělí na:
- rané (Chanticleer, Patriot, Duke, Reka, Spartan),
- středně rané (Bluecrop, Bluegold, Bluejay, Blueray),
- pozdní (Berkeley, Darrow, Jersey).
Které ovocné keře pěstujete na své zahradě?